Tři hudební scény, průvod městem. Kavárna, ve které vás obslouží slepý personál, a ukázka techniky Severočeských dolů. Takový bude sobotní Den horníků v Bílině.

„Je to každoroční tradice, která se v našem městě dobře ujala. Sjíždí se na ni lidé ze širokého okolí. Program je vždy připravený pro všechny generace,“ říká o bílinských slavnostech bývalý starosta města a hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček. V Bílině bydlí a patří k tradičním návštěvníkům tohoto dne.

Pořadatelé mají pro návštěvníky připravené tři hudební scény. Dechovková bude U Kádi, folková u Kafáče a popová, kde vystoupí například Buty, Kamil Střihavka nebo Rybičky 48, bude v letním amfiteátru.

Celý program odstartuje v 10 hodin mše v kostele sv. Petra a Pavla. Poté vyjde z náměstí průvod na Kyselku, kde je hlavní dění. Kdo bude chtít, může se na náměstí ještě zastavit u ukázek techniky Severočeských dolů a Integrovaného záchranného systému. Také sem přijede speciální černý autobus s Kavárnou POTMĚ.

„Je to unikátní koncept plně zatemněné kavárny, v níž obsluhují zrakově postižení už od roku 2006. Projekt přibližuje vidícím svět nevidomých a představuje je v roli těch, na které jsou vidící návštěvníci v kavárně odkázáni a na které se mohou při pohybu ve tmě plně spolehnout,“ vysvětluje Sabina Petrová z týmu kavárny.

Hosté kavárny si mohou kromě široké nabídky nápojů užít také venkovní terasu, smyslové stoly a další doplňkový program. Vstup do kavárny zahrnuje kromě zážitku a samotného nápoje také dárek v podobě hrnečku s logem fondu Světluška.

V rámci slavností bude na Kyselce otevřené inhalatorium a zpřístupněný pramen Bílinské kyselky. Mezi náměstím a lesoparkem bude pendlovat výletní vláček.

V závěru programu v areálu letního kina vystoupí punk-rocková kapela Rybičky 48. Do Bíliny nepřijedou pouze zahrát. Na pódiu chtějí bojovat proti týrání zvířat. „Skupina se rozhodla zapojit do evropské iniciativy Konec doby klecové, která si klade za cíl ukončit utrpení hospodářských zvířat zavřených v klecích po celé EU. Návštěvníci festivalu mohou u pódia podepsat petici, a tak pomoct milionům zvířat ke svobodě,“ uvádí Ivo Krajc z portálu obrancizvirat.cz.

Chybět nebude ani program pro děti. Například na minigolfu, ale také na Růžovém paloučku či u altánku na Kyselce. Prezentovat se bude místní Dům dětí a mládeže. Rodiče se tak budou moci dozvědět o činnosti tohoto zařízení v právě začínajícím školním roce. „Máme pro děti 90 různých zájmových kroužků. Třeba robotiku, kterou jsme u nás před lety zavedli,“ říká ředitelka DDM v Bílině Krista Sýkorová.

Program

Mírové náměstí
10,00 Mše v kostele Sv. Petra a Pavla
12,30 Průvod z náměstí na Letní amfiteátr na Kyselce
10,00 - 18,00 Ukázka techniky SD a.s., Integrovaného záchranného systému, kavárna "POTMĚ"

Letní amfiteátr
13,00 Slavnostní zahájení
13,30 Jaroslav Uhlíř
15,00 Groove Army
16,00 Buty
17,30 Kamil Střihavka a Leaders
19,00 Rybičky 48

Lesní kavárna
14,00 Melodica
15,30 Hosté a jejich mašiny
17,00 Blacula
18,30 Křáp

U Kádi
10,00 Duo Hvozdovi
13,00 Hornická dechovka
14,30 Krušnohorská dechovka

Altánek
10,00 - 17,00 Historický spolek města Bíliny, Fotokoutek

Minigolf
13,30 Bubenická show
12,00 - 18,00 Olejomalba V. Herškoviče a J. Matějáka

Palouček
10,00 - 17,00 DDM, Divadélko Uličník J. Baldy

Výletní vláček
10,00 - 18,00 Mírové náměstí - areál Kyselka - Mírové náměstí