V Božáku nehrajete poprvé, vystoupil jste v něm v lednu 2009 jako předskokan X. Baumaxy, od té doby uteklo moře vody…
Tehdy na koncertě to dopadlo obráceně. Xavier dorazil se zánětem hlasivek a s tím, že tentokrát udělá předskokana on mě. Celý „koncert“ pak jen recitoval a potom odešel, aniž by zazpíval jedinou píseň. Takže já jsem nastupoval před kotel lidí, co naštvaně křičeli „no to si snad dělá prdel“. Naštěstí to tehdy dopadlo dobře a původně naštvané publikum vypadalo při odchodu celkem spokojeně.

Dojde i na čtení z novely Bruno v hlavě, kZe singlu Anděl z debutového alba Návod na čtení manuálu se stal hit, v danou chvíli zní v éteru song Dysgrafik. Co všechno budete hrát v Božáku? terá je čerstvě na knižních pultech?
Autorská čtení nechystám. Přece jen Bruno je uzavřený celek, z nějž úplně nemá smysl číst ukázky bez kontextu. Ale vzhledem k tomu, že plánuji hrát tak hodinu a půl, dojde asi na většinu písní z Návodu ke čtení manuálu i z mého připravovaného alba.

Koncert bude sólo či s někým?
Tentokrát dorazím v duu s basistou Filio Havlíčkem.

Co chystáte pro letošek?
Na duben chystáme další singl. Tentokrát už nepůjde o další píseň z návodu, ale o novinku z připravované desky. Bude to duet s mou přítelkyní, zpěvačkou Olgou Lounovou – takže je nasnadě, že to bude píseň o lásce. I když o lásce tak trochu jinak…prostě žádnou romantiku nečekejte. Klip k Dysgrafikovi už je na světě tři měsíce. Režie se stejně jako v případě Anděla ujal Jakub Sommer. V klipu se kromě mne objevili Martin Dejdar, Matouš Ruml a Jakub Žáček, s nimiž jsme se spolu s Jakubem skamarádili při natáčení Comebacku. Klip je možno najít na YouTube.

Kdy bude nové album?
Nové album vyjde prvního října a od října do prosince potom plánujeme k desce turné s kapelou. Desku produkuje Honza Ponocný a kromě kluků, co se mnou hrají v kapele – bubeníka Roberta Švehly, saxofonisty Filipa Markese a basisty Filio Havlíčka – se na něm objeví i řada hostů.

Byl jste na křtu CD Davida Deyla v pražském Hard Rock Café…
David je můj kamarád. Myslím si, že je to talentovaný zpěvák i skladatel, ale pohybuje se v žánru, který mi toho moc neříká. Ale nějaký text na příští desku mu pravděpodobně napíšu – je pro mě výzva zkoušet textovat pro různé lidi napříč různými žánry.

Co byste chtěl získat více - Nobelovu cenu za literaturu, Slavíka nebo Oskara?
Když už jsme u těch absolutně nereálných snů – tak vyprodaný Strahov nebo platinová deska by mi udělaly větší radost (smích).

Xindl X (vl. jm. Ondřej Ládek, 1979)
Český hudebník, textař a scenárista. Studoval scenáristiku a dramaturgii na FAMU. Jako scenárista se podílel sitcomu Comeback (na prvních patnácti dílech). Za debutové album Návod ke čtení manuálu získal v roce 2009 nominaci na cenu Anděl.