Folk rocková skupina Neřež letos připomíná 30. výročí založení legendárního tria Nerez i odkaz jejich předčasně zesnulé zpěvačky i autorky písní Zuzany Navarové (1959 2004).

„Jsme vlastně volným pokračováním Nerez, z původní sestavy zůstal Vítek Sázavský a já,“ vzpomíná Zdeněk Vřešťál, hlavní autor písní Neřež.

„Naše turné je na 100 štací v ČR i SR. Začalo ve východních Čechách, odkud pocházela Zuzana Navarová, nyní míříme do Čech severních s tím nejlepším z repertoáru Nerez i Neřež v nové sestavě: Vítek, já a mnohem mladší muzikanti Filip Benešovský, Robert Fischmann a Vítek Beneš. Ten hrál v evropsky proslulých United Flavour, Robert Fischmann zas v keltském Branu. A Filip Benešovský loni vyprodal O2 arénu s projektem skupiny Pink Floyd The Wall,“ dodal.

Nový program představí Neřež dnes od 19.00 v Zahradním domě Teplice. „Vybral jsem menší, zvukově skvělé sály, kde není zakouřeno a naše muzika vynikne. Ve čtvrtek 15. března jsme v Gama hospodě v Mostě, 16. března v Národním domě v Ústí,“ slíbil.

I díky vám, Zdeňku, vyšla na sklonku roku „nová“ deska Zuzany Navarové „Dávný příběh“. Je to cédéčko rarit?
To jsou písničky, které se jí buď líbily, nebo je psala sama. Natáčela je v letech 1977 1985 ve studiu Československého rozhlasu Hradec Králové, kde byl její otec hudební režisér. Jsou to její začátky, unikátní ty nahrávky jsou. Dlouho byly někde zapomenuté, a přitom jsou to hezké písničky. Zpívá je Zuzana sama s kytarou.

CD ji ukazuje jinak, než ji známe z Nerez. Jsou tu lidovky ruské či moravské, ale „chybí“ její latina.
Později studovala španělštinu, ale jak říkám: Nerez nehráli jen latiny. Tehdy byla studentka střední školy, podrobnosti ale neznám. Představuju si, že ty písničky třeba natočila do nějaké soutěže.

Kterou písničku z CD Dávný příběh máte nejradši a proč?
Závěrečnou Hore pěkná jedlica. Tam už je Zuzana opravdová, při plné síle.

Dávný příběh je síla

Vzal byste si některou z těch písniček do repertoáru Neřež?
Písnička Dávný příběh od Zuzany, která se na nás už teď kouká z druhého břehu a která v ní všechno předpověděla to je velká síla. Ale přeci jen, byla to holka i když texty pro Nerez měla pěkné. Tak asi ne.

Co o ní ty nahrávky říkají?
Že ještě byla slečna, ale už skoro hotová zpěvačka. Už strašně dobře hrála na kytaru! Skvěle na tak mladou holku. Její vlastní písničky i výběr lidovek dokazují, že měla vkus a že to byla dobrá folková interpretka. Zazpívat dobře lidovky, to není jen tak.

Deska Dávný příběh má „jen“ něco málo přes 28 minut. Víc už se těch písniček nedochovalo?
Nedochovalo, ale já bych to neřešil. Album zkrátka dnes nemá mít méně než 25 minut, to je úzus… Ale ani by nemělo být delší než 45 minut to je má zkušenost. Jak je delší, lidi už neudrží soustředění. Ta necelá půlhodinka podle mě stejně je velká síla pro lidi, kteří mají Zuzanu rádi.

Zazněla některá z těch písniček na koncertech Nerezu?
Ano, Malování. Tu jsme kdysi spolu hrávali.

Ostatní si ale asi „schovávala pod polštář“, ne?
To ne. Pokud si vybavuji, o některých jsme i do repertoáru uvažovali, ale nikdy na ně nedošlo. To proto, že jsme sami už tehdy měli nový a lepší. Nebo dospělejší.

Vedle CD „Dávný příběh“ vyšlo i „zapomenuté“ album Nerez, 2CD s nahrávkou „Nerez v Betlémě“ a záznam vašeho nikdy nevydaného koncertu v Orlové z roku 1985. Na něm v hitu Nerez Tisíc dnů mezi námi zpíváte Zuzaně „Našel jsem tě kdysi ve stohu slámy“. Je to jen textařský obrat, nebo tehdy i pravda?
No my jsme jezdili i na chmely, a tam se tenkrát děly různý věci ve stozích slámy (smích). Takže trošičku pravdy na tom je.

„Hlava v pejru“

A když tamtéž tvrdíte „V hlavě mám z tebe galimatyáš“, nedá mi to a zeptám se: Měl jste ze Zuzany, když jste spolu na vysoké chodili, „hlavu v pejru“?
Já bych nerad, aby to vyznělo, že ta písnička je o nás dvou. To ne, je to básnická licence věcí, které se děly. Ale já tenkrát ze Zuzany v hlavě galimatyáš měl, byla výborná po celou dobu. Dokud jsme se hádali, před sebou předváděli, tak to bylo nejlepší, světový.

Trumfovali jste se navzájem?
Jo jo, o tom Nerez byl. Dva lidi se navzájem předváděli a ten třetí jim to cenzuroval.