Předchozí
1 z 5
Další

Miroslav RadaZdroj: archiv Miroslava Rady

Do novin nastoupil Miroslav Rada po sametové revoluci. Začínal v Průboji. Dnes ještě pracuje externě pro Deník, na částečný úvazek i na Autodromu Most.
„Fotím pro zábavu, navíc jsem také ve skupině aktivistů na hradě Rýzmburk, kde s přáteli zabezpečujeme hrad, aby nespadl. Během roku tam pořádáme různé akce,“ zmiňuje muž, pro kterého důchodový věk není žádnou překážkou k tomu, aby zůstal v aktivním životě.

Miroslav RadaZdroj: archiv Miroslava Rady

Práce v novinách se pro něj stala každodenním chlebíčkem a prakticky druhým domovem. V různých podobách u ní zůstává do dnešní doby. „Je to paradox. Jsem sice v důchodu, ale mám méně času než za svého mládí,“ směje se fousatý muž.

Miroslav RadaZdroj: archiv Miroslava Rady

Jako jedno z nejzajímavějších období vnímá dobu sametové revoluce v roce 1989, kdy tomu v Teplicích předcházely protestní demonstrace za čistý vzduch. „Vzpomínám na tu dobu. Byl to adrenalin. Fotky ze zásahů tehdejší veřejné bezpečnosti proti lidem jsme hned vezli do vydání novin,“ uvádí. V té době se také setkal s novinovou cenzurou, což ho překvapilo. „Když jsme přijeli do redakce nadšení, co máme, tak nám tam řekli, že to je sice moc pěkný, ale že to nemůžou vydat. Prý možná někdy později, až se situace uklidní. Všichni se toho báli, protože ještě ani pořádně nevěděli, o co jde. Fotky nám nakonec skutečně vydali až po pár dnech, kdy už byl jasný převrat v zemi, a sirény oznamovaly generální stávku,“ líčí fotograf ze své praxe.

Miroslav RadaZdroj: archiv Miroslava Rady

Práce v novinách pro něj byla vždy velkém stresem. „Honili mě z jednoho koutu severočeského kraje na druhý. Fotil jsem hokej v Liberci, negativ posílal do redakce autobusem, abych mezitím stihl přejet na druhý konec fotit zase něco jiného. Nebo jsem to vyvolával na koleně v autě, a pak předával v tiskárně,“ vzpomíná.

Miroslav RadaZdroj: archiv Miroslava Rady

Za svoji práci je držitelem prestižní fotografické ceny Czech Press Photo. Jeho fotografie jsou nedílnou součástí médií na severu Čech už desítky let. Organizuje vlastní výstavy fotografií. Zkušeností má tedy celou řadu. „Dokud to půjde, tak budu fotit, baví mě to,“ uzavírá.