Předchozí
1 z 4
Další

Zdeněk PešekZdroj: archiv Zdeňka Peška

Na Střední škole obchodu a služeb v Teplicích je Zdeněk Pešek od roku 1984. Z učitele se postupně vypracoval na ředitele. „Nastoupil jsem jako učitel matematiky a zeměpisu. Matematiku učím dodnes,“ říká Zdeněk Pešek, který škole šéfuje od roku 1997. Škola má bohatou historii. Založena byla roku 1897 jako „Fachschule“ (odborná škola). V roce 2008 se škola sloučila se střední textilní školou. Kapacita školy je 856 žáků. Na škole se vyučují čtyři maturitní obory, jeden nástavbový maturitní obor, šest oborů tříletých s výučním listem a jeden dvouletý obor s výučním listem.

Zdeněk PešekZdroj: archiv Zdeňka Peška

„Nabízíme službové obory jako třeba kadeřník, kosmetička, prodavač či šička a také atraktivní obor grafický design. Znalosti z něj mohou absolventi uplatnit při práci v reklamních agenturách, v mediích či při tvorbě webových stránek,“ vysvětlil Pešek. Škola by se podle něho měla v horizontu tří let přestěhovat do nově vybudovaného kampusu v teplickém Šanově. „Čekají nás tam moderní prostory se špičkovým vybavením dílen a učeben a dalším zázemím,“ dodal.

Zdeněk PešekZdroj: archiv Zdeňka Peška

Ve školství ho dlouhodobě trápí nejistota kolem státních maturit. „Neustále dochází ke změnám parametrů zkoušky a vadí mi i diskriminace žáků odborných škol. Startovací podmínky žáků gymnázií jsou lepší, a to jak z pohledu hodinových dotací, tak i sociálního zázemí.“

Zdeněk PešekZdroj: archiv Zdeňka Peška

Ve volném čase Pešek rád podniká výlety s rodinou. Hlavu si „vyvětrá“ při venčení čtyř pejsků (tři jsou z útulku) a nebo taky při jízdě na kole či lyžích. Občas ještě navlékne boxerské rukavice. „Teplice jsou mojí srdeční záležitostí, rodným  městem a místem, kde je mi nejlépe,“ tvrdí šéf školy.

Martin Košťál a Kamila Polesná