Předchozí
1 z 4
Další

Stanislav GalíkZdroj: Deník / Petr Málek

K vodáctví přivedli Stanislava Galíka rodiče, kteří také milovali sjíždění českých vodních toků. „Jezdili jsme už jako děti na různé řeky. Pamatuji si dodnes, když nás vzali poprvé na první vodáckou dovolenou,“ říká. Baví ho na tom především zábava, relax a pohoda. „Člověk poznává krajinu a na nic jiného nemusí myslet. Necháte se unášet a koukáte na přírodu okolo, na skály, stromy, občas pozdravíte další vodáky,“ pokračuje.

Stanislav GalíkZdroj: Deník / Petr Málek

Přestože vodácký sport považuje za bezpečný, v lodi se chová zodpovědně. Musí to tak být. „Pokud se nedodržují základní pravidla, pak to může být i na klidné vodě nepříjemné,“ směje se. Záporné historky si ale nechává pro sebe. Ty se mezi vodáky příliš nevypráví.

Stanislav GalíkZdroj: Deník / Petr Málek

Standa patří v Teplicích ke spoluzakladatelům vodáckého spolku Voda a Rum. „To už je někdy z roku 2002. Původně jsme byly dvě party, Buřti a Kolínka. Potkali jsme se spolu v létě na Berounce. Nakonec jsme se spojili a vytvořili jednu skupinu. Začali jsme jezdit společně na řeky po republice a pořádat akce na řece Bílině. Název spolku nás napadl hned. Voda je jasná a rum k ní patří. Námořníci ho mají rádi, a my také. Ovšem vždy až po skončení akce, samozřejmě,“ uvádí s úsměvem.

Stanislav GalíkZdroj: Deník / Petr Málek

Je čestným klíčníkem na řece Bílině, kde na jaře každoročně spolek pořádá odemykání a na podzim zamykání vodní cesty. Po ceremoniálu vždy členové spolku s přáteli nasednou do lodí a svezou se korytem z Hostomic až do Ohníče, někteří i dál. Z řek mu nejvíce radosti dělá Berounka, kterou zná už od dětství. „To je hodně klidná řeka pro rodiny s dětmi. Všeobecně nejfrekventovanější je samozřejmě Vltava. Z té ale už je spíše vodácká atrakce, v létě tam jsou stovky lidí. Zajímavá je Ploučnice, ale ta už není pro lidi, kteří na vodě v lodi hledají pohodlíčko,“ uzavírá teplický vodák.