Předchozí
1 z 5
Další

Jaroslav Liška.Jaroslav Liška.Zdroj: Deník/Petr Málek

Jaroslav Liška ze Rtyně nad Bílinou patří v současné době ke služebně nejstarším starostům měst a obcí na Teplicku. Kromě starostování ho ale v soukromém životě zajímá vojenská historie a sběratelství. „Dokonce jsem kvůli tomu před lety prodal rodinné auto a pořídil vojenské Dodge WC 63,“ říká. „Už ho ale zase nemám. Prodal jsem ho, protože už jsem mu nemohl věnovat tolik času, kolik by potřeboval,“ dodává.

Jaroslav Liška.Jaroslav Liška.Zdroj: Deník/Petr Málek

S autem projezdil celou republiku. „Měli jsme takovou partu. Jezdili jsme na různé srazy, stanovali jsme v terénech, byl to super čas a dovolené. Všechno po vlastní ose, takže to byl zážitek, když nám lidi mávali na silnicích. Ale také to bylo hodně drahé,“ vypráví nadšenec do vojenské techniky.

Jaroslav Liška.Jaroslav Liška.Zdroj: Roman Nešetřil

Auto ale prodal a zůstal mu doma v garáži akorát americký džíp. Toho prodat nechce za žádných okolností. „To je také srdcovka a domluvili jsme se doma, že ten si nechám,“ směje se.

Jaroslav Liška.Jaroslav Liška.Zdroj: Roman Nešetřil

Zajímal se také o historické mapy, sbíral staré vojenské pohledy a dokumenty. „Něco ještě doma mám, ale většinu jsem už dal pryč kvůli místu. Teď mě spíše zajímají staré věci, které lidi vyhazují. Jsem prostě vetešník, ale když se mi to líbí, tak to seberu,“ uvádí.

Jaroslav Liška.Jaroslav Liška.Zdroj: Roman Nešetřil

Kromě toho ho zajímá historie místa, kde žije. Nejen Rtyně, ale i okolních osad. Shání k tomu vše, co se dá. Má pohledy, fotografie, různé dokumenty. Pídí se také třeba po mlýnech, které tu v okolí kdysi stávaly. Archiv si vytváří doma.