I ti nejmenší školáci budou nejspíše muset absolvovat dvakrát týdně antigenní testování. A k tomu ještě sedět po celou dobu v lavicích s rouškami na ústech. Rodiče se začínají ozývat, že takováto hygienická nařízení považují za příliš přísná, Vnímají je spíše jako týrání. Zároveň rostou obavy, zda malí žáci takové časté testování vůbec zvládnou. Hodně bude záležet na tom, jak se k tomu postaví jednotlivé školy. Těm ale zatím chybí noty.

Otázek bez odpovědí je celá řada. Budou učitelé mezi dveřmi šťouchat jednotlivé děti do nosu? Nebo půjde o hromadný test až ve třídě? Co když se objeví pozitivní výsledek? Půjdou všichni do karantény? Jsou ovšem také rodiče, kteří už teď mají jasno. Třeba Andrea z Teplic, maminka školačky z páté třídy. „Nenechám své dítě takto mučit, to raději zůstane doma,“ říká nekompromisně.

I když jsou rodiče po několikaměsíční pauze na školu natěšení, zůstává kolem návratu dětí do lavic řada nezodpovězených otázek. Odpovědi na ně těžko hledají školy, jak je pak ale mají vědět rodiče? Informovanost ze strany státu je v tomto ohledu velmi chabá. Takže se restartu školy rodiče zatím spíše děsí, než aby byli za návrat dětí do lavic rádi.