V teplické nemocnici příští měsíc otevřou jedinou záchytnou stanici v Ústeckém kraji. Noc tady vyjde na tři tisíce korun.
Pro strážníky a záchranáře se změní režim, jak zacházet s opilci. Zatím to funguje tak, že je sváží do nejbližších nemocnic, kde ale tito lidé napadají personál, blokují lůžka pro akutní případy a zůstává po nich velký nepořádek. Podle Tomáše Hrubého z teplické nemocnice ošetřování těchto pacientů výrazně zatěžuje práci personálu v běžném zdravotním zařízení.

Ilustrační foto.
Záchytka v Teplicích otevře v květnu. Nocleh vyjde na tři tisíce

Pro okolní okresy je informace o vybudování záchytné stanice v Teplicích jistě příznivou zprávou. Jejich nemocnicím to výrazně uleví. Pro lázeňské město je tato krajsky pojatá služba spíše „černým Petrem“. Radost z toho nemá vedení Teplic. Podle primátora Hynka Hanzy se budou ve městě hromadit problémoví lidé. Jak říká, budou je sem svážet z celého kraje, a protože už většinou pak nebudou mít peníze na návrat zpátky, tak zde zůstanou. Což zní logicky.

Petr Málek, Teplický deníkZdroj: Deník / Zdeněk TraxlerJak to bude opravdu fungovat, ukáže teprve praxe. Krajská záchytná stanice má v Teplicích začít přijímat alkoholem zmožené lidi už v příštím měsíci. Problém může nastat zejména ve chvíli, kdy bude někde v kraji ve službě jediná hlídka, například v nočních hodinách. Pokud ta bude muset strávit celou noc s opilcem, odvézt ho desítky kilometrů daleko na záchytku a ještě vše zpracovat papírově, bude to pro ni hodně časově náročné.

Na Teplicku už kdysi protialkoholní stanice fungovala. Byla v bílinské nemocnici, ale skončila z ekonomických důvodů a zůstala v dluzích. Ubytovaní za nocleh totiž v tomto hotelu „nechtěli“ tehdy platit požadovaných 700 korun, respektive neměli z čeho. Vymáhání částek nemělo úspěch.

Krajská zdravotní bude mít teď co dělat, aby životaschopnost nové záchytky udržela. Klientela tohoto typu hotelu se totiž nemění.

Lanové centrum v Teplicích je v provozu
FOTO: Lanové centrum v Teplicích je v provozu