Lidé v Teplicích demonstrují proti Babišovi. Už několikrát se kvůli tomu svolali na náměstí v centru města. Sílu Prahy, kde praskal ve švech Václavák, to sice nemá, ale i těch pár stovek protestantů vyslovuje svojí přítomností na náměstí Svobody názor, že se jim něco v tomto státě nelíbí. Na poslední demonstraci v minulých dnech se sešly tři stovky Bobišových odpůrců. Kolik jich bude na náměstí v centru Teplic v úterý 11. června, kdy je opět svoláno setkání?

Společně s rezignací šéfa vlády demonstrující požadují odstoupení ministryně spravedlnosti Marie Benešové. V rukou drží transparenty s nápisem demisi. Chtějí tím konec dotací, daňových úlev, investičních pobídek a státních zakázek pro společnost Agrofert, která má být propojená s Babišem. Odkazují se i na audit EU.

Petr Málek, Teplický deníkMinulý týden bylo zcela plné Václavské náměstí v Praze. To už je velká masa nespokojených lidí. Pro samotného Babiše demonstrace nejsou nijak příjemné, ale akceptuje je. „Co můžu dělat. Oni demonstrují na základě vylhaných věcí, které jsou nepravdivé. Ale já ty lidi nepřesvědčím,“ vyjádřil se předseda vlády v médiích.

Demonstrace v ulicích mají svoji určitou váhu, lidé jsou vidět a slyšet. Daleko větší účinek by ale rozhodně měla taková masa u voleb. Jenže to se neděje. Lidé k volbám nechodí z mnoha pofidérních důvodů. Vymlouvají se, že prý jejich hlas nic nezmění, že to nemá smysl, protože se tam budou držet stále ti samí. Pak ale na ulici stojí proti nim a chtějí změnu. Jako třeba paní Milena. „K volbám nechodím. Nevěřím jim. Stejně si to pak udělají po svém,“ říkala žena na jedné z předešlých demonstrací. Účast na veřejném protestu prý vnímá jako podporu toho, že se musí něco změnit.

Jestliže ale v celkovém součtu zůstane při volbách více než polovina ze všech voličů sedět doma, je evidentní, že výborné volební výsledky dokáže vykázat strana, která umí správně voliče vyburcovat. A to je právě případ ANO 2011, které představuje osočovaný Andrej Babiš. Na Teplicku v posledních parlamentních volbách získala jeho strana téměř 40 procent ze všech hlasů při volební účasti 51 procent. Kde v tu dobu bylo zbylých 49 procent lidí s právem něco skutečně změnit? Nejspíše doma leštilo boty na demonstrace v ulicích. Příště by to chtělo spíše než v ulicích, sejít se napříč republikou v takových počtech ve volebních místnostech.