Zajít do své oblíbené hospody a s pivem v ruce sledovat hokejové boje na mistrovství světa. Tak na tento moment se řada chlapů třese celý rok. Období národního hospodského zvyku nastalo právě teď, kdy světový turnaj hostí Slovensko. Když hrají Češi, některé sportbary dokonce nabízejí fanouškům pivo zdarma. Za zlatou medaili pak dokonce slibují panáka.

„Doma s lahváčem? To je nuda. Pivo na náš účet za první gól,“ plácli se přes kapsu například v pivnici v teplické části Prosetice. K tradičním místům, kam chodí obyvatelé z přilehlého sídliště sledovat boje českého týmu, je venkovní terasa u pivnice. Když padne gól, rozléhá se to široko daleko. Proč ne. Je to důvod k radosti, kterých během života zase tolik není. Rachot se musí přežít.

Petr Málek, Teplický deníkFandit do hospody chodí pravidelně například bankéř Milan. Během roku se pivnímu baru vyhýbá obloukem, ale když přijde mistrovství světa, vymění kravatu a nažehlenou košili za sportovní dres a oděn do národních barev vyhledává právě sportbary, kde se povzbuzuje ve společném kotli. „Doma si to tak neprožiju. Jdu s kamarády fandit tam, kde je atmosféra,“ říká o své každoroční zálibě.

Je dobře, že v Česku žije ještě hodně takových Milanů. Fanoušci jsou totiž součástí týmu. Ať už ženeme dopředu hokejisty se lvem na prsou přímo na stadionu, doma u televize, nebo s přáteli v hospodě, všichni společně patříme do nároďáku. A že z hospod během utkání teď vychází řev? Tolerujme to! Občasné narušení klidu kvůli národní hrdosti přeci nevadí. Po skončení mistrovství, to zase skončí.