Už pár dnů je otevřené v Teplicích nové lanové centrum. Stojí hned vedle průtahu městem, což někteří Tepličané kritizují. Poukazují na zplodiny z aut, která projíždějí okolo. „Udělat něco takového vedle silnice, to mohl fakt jenom hlupák,“ napsala na sociální síti maminka pětiletého dítěte.

Nakolik jsou oprávněné názory, že děti hrající si v lanovém centru dusí výfukové plyny z aut, to by ukázalo aktuální přesné měření přímo v místě prolézaček. Průzkumy, které si ještě před samotnou stavbou musel nechat majitel od odborníků přes životní prostředí udělat, takové nadlimitní znečišťování neprokázaly. Žádné připomínky k záměru nebyly.

Petr Málek, Teplický deníkSe dřevěnými prolézačkami upevněnými na lanech označovanými jako 3D bludiště v Oseku se teplické lanové centrum polohou srovnávat nemůže, to je fakt. To osecké leží v klidné zóně lesoparku. Žádná auta široko daleko nejezdí. Vybudovat areál tam, kde stojí v Teplicích, byl záměr soukromého podnikatele. Na něm bylo zvážit, zda mu tam i přesto, že to je u silnice, budou chodit nějací návštěvníci a dokonce za to platit okolo sta korun podle druhu atrakce.

Stran diskutovaných zplodin je to obdobný případ jako v Bílině. Tam je hned vedle hlavní silnice směrem na Most fotbalové hřiště a o kousek dál i atletický stadion. A nikomu to tam nevadí. Podobně jako bojovníkům za obnovení nostalgického koupaliště Zámecká v Teplicích nepřijde škodlivá silnice hned v jeho sousedství.

Děti na hřišti v lanovém centru přeci nestojí přímo za výfukem nastartovaného auta. Okolní prostor silnice je dost velký na to, aby se nějaké škodliviny rozplynuly. Navíc, pokud se rodiče rozhodnou jít s dětmi právě na toto sportoviště a dokonce za to zaplatit, je to jejich svobodná volba. Mnohem větší zátěž pro všechny návštěvníky bude v létě boj se sluncem na rozpálené střeše marketu, kde sportovní areál je.