Teplický soud rozplétá kauzu muže, kterého hazardní hry dohnaly až do ohrádky v soudní síni. Aby měl, za co hrát, začal si půjčovat peníze. Protože mu je banky už nechtěly dávat, zaměřil se na sektor nebankovních nabídek, kde jsou peníze dostupnější. Během měsíců se snadno dostal do dluhové pasti. Vracet bude muset celý život stovky tisíc.

Protizákonné jednání bylo v tom, že si půjčoval na smyšlené osoby, jejichž identity vytvářel přes internet, kde si vygeneroval rodné číslo, přiřadil adresu a od svých známých si vypůjčil účet, na který si nechal zasílat požadované peníze. Na svou pravou identitu si už nikde půjčit nemohl.

Soud. Ilustrační foto.
Teplický soud řeší případ podvodů. Úvěry získal muž na neexistující lidi

Jeho příklad ukazuje na to, jak snadno se lze dostat dnes k penězům. Na trhu působí řada nebankovních společností, které půjčují peníze mnohem snadněji než banky, ovšem za velmi nevýhodných podmínek, s brzkým termínem splacení a s vysokým úrokem. Otázkou je, nakolik je takovýto jejich byznysplán morální. Svými nabídkami míří především na lidi ve finanční tísni. Prakticky před ně peníze pokládají na ulici. Je to pak o osobní vůli člověka, zda je „zvedne“ ze země.

Petr Málek, Teplický deníkZdroj: Deník / Zdeněk TraxlerKdo potřebuje vyřešit svoji finanční situaci co nejdříve, a nemá příliš možností, takovému pokušení zcela jistě neodolá. Je ovšem s podivem, že některé společnosti umí v dnešní době půjčit peníze i neexistující, tedy neověřené osobě. Věřitel totiž musí podle zákona pečlivě posoudit u každé osoby úvěruschopnost, tedy schopnost splácet úvěr. Selhal tedy v případě shora zmíněného příkladu někde kontrolní systém? Nejspíše ano.

Nejde o žádnou novou věc. Zadluženost lidí trápí už řadu let především sever Čech, kde je vysoká nezaměstnanost. Politici o praktikách lichvářů dobře vědí, ale nedokáží to vyřešit. A právě toho společnosti půjčující tzv. „rychlé peníze“ využívají. Což ale není dobře. Svými půjčkami jen dláždí cestu lidí do dluhových pastí.

Velikonoční tvoření v Botanické zahradě v Teplicích.
FOTO: Rodiny s dětmi v teplické botanické zahradě vyráběly velikonoční dekorace