Svět se po půlročním zimním půstu vrací zase k normálu. Jak vláda všechno zakázala, tak rychle rozvolňuje. Má to svoji logiku. Držet nadále zavřené služby a obchody, od pondělí 17. května i terasy u restaurací, je nesmysl. Počty nakažených přeci nadále klesají.

V případě předzahrádek přišla od vlády na poslední chvíli dokonce rozumná úprava pravidel. Majitelé hospod měli původně vyžadovat potvrzení od hostů, že ti jsou negativní na koronavir. Přesto, že jde o osobní informace. Koncem týdne ale přišla pro hospodské změna. Ministr průmyslu Karel Havlíček přišel s informací, že nutnost prokázat se testem nakonec nebude potřeba. Stačí, když ho bude mít host u sebe. Zkontrolovat ho může policie nebo hygiena. „Nedovedu si představit, že by naše hubená servírka vyhazovala z terasy stokilového chlapa, který přišel na steak, ale nechce jí ukázat papír, že není nemocný,“ mluví za vše věta jednoho z teplických hospodských.

V tomto případě tak jde ze strany vlády o změnu k lepšímu. Číšníci mají na starosti jiné věci, než lustrovat, zda má někdo teplotu, rýmu nebo kašel. Vláda tuto odpovědnost hodila na samotného hosta, což je dobře.