Telefonním budkám definitivně odzvonilo. Společnost 02 už je přestala provozovat. V minulých dnech dělníci zlikvidovali poslední funkční v republice, která stála v Hlubyni na Příbramsku. Konec jedné éry telefonování si vlastně po roce 1989 odstartovala společnost O2 sama, když tehdy ještě jako Eurotel dala lidem do ruky první mobily.

Zavzpomínejte, kdy jste naposledy telefonovali z budky? To už bude dlouho. Řadu měsíců bez života stály úplně poslední tři budky na Teplicku. Z Lukova, Moldavy a Žimu zmizely také teprve nedávno. Prostě nebyl zájem. Třeba ze Žimu se naposledy volalo před pěti lety.

Pro dnešní děti to je sci-fi, když jim rodiče vyprávějí, jak to dříve chodilo. Pokud někdo chtěl třeba taxíka, musel vyběhnout na ulici a tam si ho objednat z telefonní budky. Ne každý měl totiž doma pevnou linku.

Je dobře, že stát přestal dotovat veřejné automaty. Dnes prakticky každý člověk má mobil. Telefony v ulicích už byly spíše terčem nájezdů vandalů, než k užitku. Hradit provoz a údržbu telefonní budky, kterou nikdo nevyužíval, bylo mrháním peněz.