Na jednom z pražských učilišť se stala v minulých dnech obrovská tragédie. Žák školy tam zabil svého učitele mačetou. Přitom pár dnů předtím se řešila v Bílině zrovna bezpečnost na školách. Respektive měla se řešit. Bývalý premiér Andrej Babiš ale místo konkrétních záležitostí na škole Za Chlumem před veřejností v bílinském kulturním domě spíše „natíral“ svou vládní opozici, než aby lidem řekl, co konkrétně může pro zlepšení situace udělat. Nic konkrétního než informace o možné obecné změně zákonů na diskuzi s občany v Bílině ohledně zlepšení situace nepadlo.

Když pár dnů na to pak došlo v Praze k tragédii, byla otázka bezpečí na školách opět na stole. Hrůzné, co se stalo. Je těžké posoudit, zda se tomu dalo nějak předejít. Nicméně učitelé po větší bezpečnosti volají dlouho. I v Bílině, kde v minulých letech museli řešit případ, kdy žák dal učiteli facku. Kde jsou ale doby, kdy učitel vytahal žáka výchovně za uši? Když po něm hodil od tabule klíče, aby dotyčný v lavici zaregistroval, že svým chováním ruší výuku.

Ve školách chybí Igor Hnízdo. Dnes se učitel nesmí na žáka ani špatně podívat, aby se to neotočilo proti němu. S agresí školáků přitom přituhuje. Nasnadě je otázka, zda by učitel neměl mít statut úřední osoby. Nebo mít na své straně určité pravomoci. Je třeba v pořádku, že učitel dnes nemá právo žáka prohledat? Není. Nebo je, ale pak se nelze divit tomu, že když kantor vyrušujícího chlapce v lavici okřikne, půjde si to po hodině dotyčný žák s učitelem vyřídit osobně do kabinetu. S nožem v ruce nebo nedejbože pistolí. A to přeci nikdo nechce.