V jedné teplické diskuzní skupině na Facebooku se maminka Šárka podivovala nad tím, zda v případě jezdecké školičky pro děti není poplatek 600 korun za měsíc příliš vysoký. Ví ale paní Šárka, co za to její dítě dostane, nebo komentář vystřelila jen tak, jak se říká do vzduchu, bez konkrétní znalosti věci. Mnohdy rodiče totiž při řešení ceny ani netuší, co vše se za poplatkem skrývá.

Pojďme tedy tento konkrétní případ pro lepší ilustraci rozebrat. V případě nabízené jezdecké školičky by děti měly docházet jednou týdně na hodinu a půl ke koním do Úpořin. „Budou pracovat s koňmi, čistit je, krmit. Poznávají práci ve stájích. Tím vším se může vytvořit a následně i prohloubit jejich vztah ke zvířeti,“ říká Petra Svobodová ze Sportovní stáje Svobodová v Úpořinách, která školičku pro děti pořádá. Velkou část času pak tráví děti na jízdárně, kde se vozí na ponících a při tom i cvičí.

A pokud se v tomto případě řeší vysoká cena, je třeba se na to podívat z reálného pohledu přímo z praxe. Teprve pak si může každý udělat svůj úsudek, zda to je hodně nebo málo. Takže 600 na měsíc, je 150 na týden. Pokud nabízejí za tu cenu hodinu a půl, tak je vhodné i zmínit, že na kdejaké pouti jezdí dítě okolo stromu dvě kolečka za 50 korun (podobně jako na labutích nebo bouracích autíčkách). Pět minut jízdy a hotovo. Tady nabízejí ve školičce za stejnou cenu rovnou půlhodinu s koněm, a to v součtu třikrát za sebou v rámci jedné návštěvy v Úpořinách.

Měsíční výdaj 600 korun u koní v přepočtu na týden vychází na 150 korun, což je pro rodiče určitě mnohem přijatelnější pohled na probíranou cenu. A ještě něco k tomu životu ve stáji. Koník má občas hlad, takže se musí najíst. A seno v dnešní době není nic levného.

Rodiče mají na Teplicku stran vůně koňského hnoje více možností pro výběr. Jejich děti mohou být u koní za menší i větší peníze než v Úpořinách. Vždy je ale dobré si předem zjistit, co za tu cenu všechno mohou pro své dítě očekávat. Úpořinských 600 korun je úměrná cena.