Krupka je na seznamu UNESCO. Zápis hornického regionu mezi světové dědictví je zlomové uznání pro Krušnohoří coby historicky významné krajiny. Pro město samotné to představuje velký závazek. Pro lidi v Krupce to je začátek další etapy v jejich životě. Očekávat se dá například nárůst cen nemovitostí, které se dají předělat na penziony s restauracemi.

Petr Málek, Teplický deníkVedení radnice nyní čeká hodně práce. Zkušenosti z míst, která si už slávu na světové mapě památek nějaký čas užívají, hovoří o tom, že zápisem do UNESCO se několikanásobně zvýší návštěvnost. Jsou na to v Krupce také připravení? Zatím mají rezervy.

Podle starosty Zdeňka Matouše se ale na tom začne co nejdříve pracovat. Je především nutné vybudovat potřebná odstavná parkoviště a další zázemí, aby město zvládalo nápor přijíždějících turistů. Navýšení ubytovacích kapacit čelní představitelé Krupky ponechávají na soukromnících. Své aktivity hodlají soustředit jiným směrem. Třeba zvýšením jazykového vybavení některých zaměstnanců. Především průvodců, pracovníků infocenter a dalších lidí v terénu.

Očekávají zároveň, že podobným směrem se vydají i provozovatelé restaurací. Ostatně, jinak by byli sami proti sobě. Domovským a nejčastěji slyšeným jazykem samozřejmě zůstane rodná čeština. Podstatně častěji než nyní ale ve městě uslyšíme angličtinu či němčinu.

Být v UNESCO je velkým závazkem v péči o památky. Radnice bude muset investovat další peníze do oprav hradu, zajištění chodu štoly Starý Martin coby muzea hornictví přímo ve skále či pečovat o místní lesy, včetně čistoty turistických cest. Navýšení cestovního ruchu znamená též udržování dobré provozuschopnosti lanovky. To vše bude město stát v dalších letech hodně peněz. Za udržení hornické Krupky na mapě světa to ale rozhodně stojí.