Výsledkem je čistý areál po akci. Pokud srovnáme, jak vypadají festivaly před zavedením systému vratných kelímků a jak vypadají nyní, je to na první pohled obrovský rozdíl. Obec ušetřila na odpadu, pomohla přírodě a k tomu ještě získala praktický reklamní předmět. Někteří návštěvníci si totiž kelímek se znakem obce odnášejí domů jako suvenýr.

Jak to tak ovšem bývá, někdo je ke změně nakloněný více, než druhý. „Pít z toho pivo je divné. Klasický kelímek je lepší. Jsou akorát líní to uklízet,“ hodnotil na poslední akci ekologický krok místních v Proboštově návštěvník Mirek. Jiné názoru byla Jiřina, která kromě ekologie kvitovala i to, že nádoba má své ucho, takže se dá prázdná zachytit za kapsu kalhot, kde poslušně čeká po boku svého majitele na své další použití.

K podobnému kroku už sáhli na Teplicku i v Novosedlicích. Svoji premiéru tu měly vratné kelímky na jarní akci pálení čarodějnic. Vedení obce je s novinkou spokojené. „Setkali jsme se s pozitivními ohlasy ze strany našich občanů a dalších návštěvníků akce,“ hodnotil krok k záchraně planety novosedlický starosta Radoslav Bartůněk.

Planeta se topí v odpadcích a to především těch plastových. Současným trendem je proto omezování používání zejména jednorázových plastových obalů. Někteří pořadatelé akcí vratný kelímek zatím striktně odmítají s tím, že je nemají kde skladovat a umývat. To však neznamená, že to tak zůstane do budoucna. Naopak. Situace se bude postupně zlepšovat. Vratný kelímek je čím dál více rozšířenějším sortimentem. A to je dobře.