Bílina je opět u soudu kvůli volbám, které prý nebyly košér. Ale na to, zda se v tomto městě budou opakovat loňské podzimní volby či nikoliv, si musíme ještě nějaký ten pátek počkat. Opakované řízení se totiž protahuje.

Vloni, když se stížnost na průběh řešila poprvé, krajský soud tlačil čas kvůli zákonem daném termínu pro rozhodnutí. Nyní ho po odvolání nařízeném jednání nelimituje žádný čas.
close Petr Málek, Teplický deník info Zdroj: Deník / Zdeněk Traxler zoom_in
Soud už vloni zamítl stížnost jednoho ze členů opozičního sdružení. Ten se ovšem odvolal s tím, že soudní tribunál neprovedl všechny jím navržené důkazy a část zamítl pro nadbytečnost. Za pravdu stěžovateli dal ústavní soud a celou věc vrátil k opětovnému projednání do Ústí. Vše tedy jede nanovo. Nyní už krajský soud ale netlačí žádný termín a tak se celá záležitost protahuje.

Předsedkyně senátu rozhodla vzít celou věc od začátku a prověřit mnohem více důkazů a připomínek, než při loňském projednávání stížnosti. Už proběhlo několik soudních dnů. Některá jednání skončila až ve večerních hodinách, a konec stále v nedohlednu. I na další líčení, které bude 10. června, je přizvaná řada nových svědků, kteří mají do celé záležitosti vnésti jasno.

Jádrem sporu jsou říjnové komunální volby, při kterých se mělo v Bílině podvádět. A to při manipulaci s hlasy v některých volebních urnách. Některé strany měly také podle stěžovatele uplácet své voliče, aby dali hlasy právě jim. Bylo-li tomu tak doopravdy, to je na soudu. Vloni jasně řekl, že ne. Zda letos svůj předešlý závěr soudkyně po opětovném projednání celé kauzy potvrdí, nelze předjímat. Jasné je, že pokud verdikt nepadne do konce června, zůstanou v Bílině v nejistotě celé prázdniny. To se totiž nesoudí.