Pokud by se měl držet scénář předchozích povolebních vyjednávání, zastupitelstvo se opět na novém vedení obce nedohodne. Starosta se svými kamarády svoji pozici na radnici nepustí a raději rezignuje. „Nepředám to někomu, kdo o mé osobě lže a neustále na mě útočí,“ říkal už v minulosti. Opozice nebude počtem pod zákonnou hranicí 5 zastupitelů usnášeníschopná. Tedy, milý Újezdečku, připrav se na nové volby, v pořadí už čtvrté.

Soukmenovci starosty Petra Pokorného ze Sdružení nezávislých kandidátů udrželi své tři pozice. Sice menšinové, ale pro dalších vývoj v Újezdečku klíčové.

Ve vzduchu ale přeci jen visí také možnost, že se ledy pohnou. Petr Pokorný totiž v předchozích volbách v říjnu i při druhém pokusu v březnu argumentoval tím, že se počtem hlasů stal vítězem voleb, občané ho chtějí a jako takový má prý právo mluvit do toho, kdo bude v čele obce. To ovšem po těchto víkendových volbách neplatí. Jeho předchozí dvě prvenství nyní s převahou převálcovala opozice. A to celkovým počtem hlasů od lidí pro sdružení oproti Pokorného straně poměrem 53,67 ku 33,64 procentům (zbytek procent si mezi sebou rozdělili komunisté a sociální demokraté, kteří se do zastupitelstva nedostali). V počtu hlasů starostu v konečném pořadí přeskočilo dokonce všech sedm lidí z opozičního uskupení Pro lepší Újezdeček.

Už dvakrát se zastupitelstvo v obci po volbách rozpadlo. Jaký bude další vývoj? To teď neřekne křišťálová koule ani karty. Bude záležet na povolebních vyjednávání, pokud vůbec nějaké bude. Kdyby se měla respektovat početní matematika odrážející přízeň lidí v Újezdečku pro jednotlivé kandidáty, s jakou ostatně argumentoval Petr Pokorný v předchozích volbách, měla by to být opozice, kdo bude určovat pravidla hry. Čísla hovoří jasně pro jejich vítězství.