"Kdyby tam přijeli dřív, tak ten pán žije.“ Nebo: „Proč ho z bytu nevytáhli dřív, plošina tam pouze stála, blikala a nikdo s ní nic nedělal. Vypadalo to, jako kdyby hasiči nevěděli, co mají dělat.“ Psali lidé v dalších dnech po požáru na Facebooku pod fotografiemi ze zásahu.

Vyvolávalo to dojem, že hasiči pochybili. Negativní reakce zcela správně nechaly v klidu vedení teplických hasičů. Ředitel okresní stanice celý zásah prověřil, nenechal si to líbit a poté se jako správný šéf postavil za své podřízené kolegy. Vydal prohlášení, ve kterém vysvětluje, že zásah byl na místě správný a profesionální.

Už ze samotného poslání hasičů je evidentní, že záchrana života je vždy na první místě. A pokud se to nepovede, zasáhne to i tvrďáky v bílých helmách a modrém oblečení v srdci hodně hluboko. A to i přesto, že jsou trénovaní a mohli by na to být připravení.

Šéf hasičů v obraně svých lidí vyvrací například připomínky, že k požáru jednotka přijela pozdě a i na místě jim vše trvalo hodně dlouho. „Od ohlášení požáru do příjezdu prvního hasičského auta plynulo 7 minut. Každý, kdo se někdy spálil o plamen svíčky, si dokáže představit, jakou naději na zachování životních funkcí měl člověk, který nejméně po tuto dobu pobýval v prostoru s vysokou teplotou a s plameny šlehajícími z okna nad jeho tělem,“ přináší svůj pohled v prohlášení hasičů.

Proto slova typu: „Kdyby tam přijeli hned, byl by na živu,“ které někdo z přihlížejících vystřelil do éteru, jsou nesmyslné a pouze mají za cíl vybudit negativní vášně. Co je vlastně touto výtkou myšleno? Jako že po vyhlášení poplachu ještě dopíjeli kávičku a dojídali svačinku? Nebo se po cestě zastavili v trafice pro cigarety?

Hasiči přeci vždy dělají vše proto, aby na místě byli včas. A nejenže tam zachránili lidem život, ale také uchránili požárem nezasažené a tolik nezničené prostory. To, že na místě nechají všechny své síly, když si to situace vyžaduje, je jasné. Kdo tomu nevěří, měl by si to vyzkoušet.