Ale stejně jako řada jiných státních projektů, i tento má zásadní chybu. Nikdo totiž neřeší připojení k internetu.

Za dobrý nápad považuje povinnou distanční výuku i nákup výpočetní techniky ředitel základní školy Martin Lána. „Bez připojení k síti nemá smysl dětem počítače půjčovat. Bude proto třeba vyřešit, kdo jej zaplatí, jestli to například budou města,“ řekl Lána Deníku. Navrhuje, že by datové karty mohlo pořídit město a půjčovat je podobně jako půjčuje ve stavu nouze třeba vysoušeče.

Není to poprvé, kdy stát obcím, které nyní zápasí o každou korunu, uložil povinnosti a zapomněl jim na jejich splnění poslat alespoň nějaké peníze. Především na vesnicích a menších městech v chudších regionech může být hrazení internetového připojení problémem. Někteří starostové rovnou říkají, že nic takového platit nebudou. Prostě na to nemají v obecním rozpočtu peníze.

Stejně jako řada jiných vládních nebo ministerských projektů zůstane i nákup počítačů, které bude možné půjčit chudým nebo vícečetným rodinám, na půli cesty. Pořídit notebooky bez zajištění připojení k internetu totiž dává přibližně stejný smysl jako pořídit auto bez benzinu. Ani jedno nebude možné pořádně využít.