Během více než třicetileté praxe u hasičů viděl stovky nehod. Na jednu ale Adolf Langer z Teplic nikdy nezapomene. „Bylo to zrovna na Štědrý den. Měli jsme vyhlášený poplach. Věděli jsme, že jedeme k nehodě. Co jsem pak ale viděl, to se nedá vymazat z paměti. Otec se vracel se synem z lyžovačky. Na silnici dostali s autem smyk a skončili ve stromu. Při našem příjezdu se muž zoufale snažil svého syna ještě oživovat, ale bohužel to už nešlo,“ popisuje nepříjemný zážitek hasičský záchranář

KDE HOŘÍ SVÍČKY

Jím popsaný příběh patří už do historie. Tragické nehody se ale stávají každý rok. Loni byly na Teplicku čtyři. Třikrát zemřeli lidé v osobních autech, v jednom případě zahynul člověk na motorce. Nové pomníčky z loňského roku stojí v místech Nelsonské ulice v Oseku, u silnice u Světce, na silnici I/8 u hotelu Sport nad Dubím a nejčerstvější plamínky plápolají u svíček naproti odpočívadla ve Velvětech. „Příčiny nehod jsou různé, nejčastěji to je nesprávný způsob jízdy,“ říká mluvčí teplické policie Daniel Vítek.

Častou chybou je vysoká rychlost. Řidič nezvládne řízení auta a havaruje mimo vozovku, v horším případě do stromu nebo zdi. V desítkách případů musí k takovým nehodám přispěchat hasiči, aby pasažéry z aut „vystříhali“ hydraulickými nůžkami a další technikou. Loni se na teplických silnicích stalo přes 1300 dopravních nehod. Čtyři lidé zemřeli, 43 skončilo v nemocnici s těžkým zraněním. Na havarovaných autech vznikla škoda téměř 43 milionů korun. Přibližně 5 procent z těch, kteří nehodu zavinili, mělo v krvi alkohol.

POMOHLA DÁLNICE

Na Teplicku je několik rizikových míst, která jsou dlouhodobě zapsána jako lokality s tragickými dopady nehod. Mezi takové patří například klesání z Paškapole do Bořislavi. Vyplývá to z Allianz automapy, kterou pojišťovna pravidelně vydává kvůli upozornění na nebezpečné úseky. K vymazání tohoto místa z dlouhodobých statistik má pomoci už několik let otevřená dálnice, která z Bořislavi odklonila větší část provozu.

Mezi další riziková místa na Teplickuz několikaletého pohledu patří Masarykova ulice v teplické části Trnovany. Především křižovatka u Červeného kostela. Za posledních pět let se zde stalo několik nehod s těžkým zraněním, a to především na přechodech. Určité zlepšení do těchto míst přinesl speciálně nasvícený přechod, který tu zaplatila společnost ČEZ ve spolupráci s městem Teplice. „Trnovany jsou určitě jedním z míst, která do budoucna vyžadují změnu. O revitalizaci včetně dopravního řešení už jednáme,“ zmínil primátor Teplic Hynek Hanza.

Na riziková místa upozorňují dopravní experti z BESIPu. Na setkání se zástupci měst a obcí diskutují nad dopravními tématy i nad budoucími plány, jak situaci v regionu co nejvíce zlepšit. Jan Pechout z BESIPu zároveň upozornil na to, že velkým strašákem jsou dnes mobilní telefony za volantem. „Mnoho řidičů telefonuje za jízdy, ale ne všichni používají handsfree. Věnují se mobilu a na volant zapomínají,“ připomněl dopravní expert.