Při drobnějších nehodách od začátku letošního roku již nemusí řidiči volat policii. Stačí vyplnit hlášení pojišťovně, dohodnout se a čekat.
Ale po měsíci, někdy i později, přijdou bezradní řidiči na dopravní inspektorát s žádostí o sepsání dopravní nehody. Jenže co sepisovat po měsíci?
Dopravní policie sice sepíše zápis a ten skončí na pojišťovně, ale jde více méně o formální záležitost, protože je dávno po nehodě a policie prakticky nemůže nic zjistit.
Proto vyjádření policie zcela logicky nemusí pojišťovně stačit.

Problémy

Dopravní policisté radí si dopravní nehodu vyfotografovat s pomocí digitálního fotoaparátu nebo mobilního telefonu. To je prakticky jediná jistota, kterou člověk po dopravní nehodě má, pokud nezavolá dopravní policii k sepsání nehody.
Je to nutné, protože druhý účastník dopravní nehody může být neseriózní.

Samotní dopravní policisté, pokud by se stali účastníky dopravní nehody, by situaci řešili tak, že by zavolali dopravní policii i k malé kolizi.
To představuje jedinou jistotu, že se na pojišťovnu dostanou objektivní informace o dopravní nehodě.
Vedoucí severočeské dopravní policie Jiří Ušák uvedl k problému, že zákon počítal s tím, že se účastníci dopravní nehody dohodnou na tom, jak z nehodě došlo a kdo je viníkem.
„Jenže zákon nepočítá s českými řidiči, kteří se chtějí vyvléci kvůli pojišťovně ze zodpovědnosti. Jde měsíčně o desítky případů, mezi nimiž jsou skryty i snahy po pojišťovacím podvodu,“ uvedl Jiří Ušák.

Přijedeme

Zároveň vedoucí severočeské dopravní policie zcela nekompromisně uvádí:
„Když nás řidiči k dopravní nehodě zavolají, vždy přijede. Jsme tu pro občany. Nikdy neodmítneme. Musíme vzít v úvahu, že nemohou mít lidé kromě drobných šťouchanců na parkovišti jistotu, zda nedošlo k problému, který by měla řešit policie.

Například nemusí mít jistotu kolem pojištění a legálnosti přihlášení druhého vozidla, nemají jistotu, zda škoda není větší, než se na první pohled jeví, druhý řidič se může zdát být opilý nebo pod vlivem drog a podobně.
Policie by měla přijet vždy, když dojde ke zranění. Když nás řidič požádá, jsme povinni přijet.“

Lépe nebude

Dopravních nehod neubývá, i když policie nemá žádná ověřená data, která by to potvrzovala.
Protože řidiči nemusí hlásit dopravní nehody se škodou do 100 000 korun, počet nahlášených nehod proti roku 2008 klesl zhruba o polovinu.
Letos sice za 11 měsíců došlo k poklesu počtu mrtvých, těžce i lehce zraněných na silnici, ale jde pouze o pokles v rámci statistické tolerance. Od ledna letošního roku je evidováno 91 úmrtí na severu Čech na silnicích. Jde o pokles o 22 případů proti loňskému roku, z toho pokles o 11 mrtvých byl zaznamenán v okrese Louny.

Jde tedy pouze o nahodilý pohyb počtu mrtvých, ne o trend v rámci snižování počtu nehod.
Celkové zdravotní následky při střetu řidičů signalizují nejméně stejnou úroveň počtu nehod jako loni.
V této situaci je zřejmé, že se řidič může stát účastníkem dopravní nehody prakticky kdykoliv. Zvláště je vysoké riziko u řidičů pohybujících se s vozem po městě. Jenom třetina nehod je registrována mimo obce.

Nehod je více

Na první pohled je ve statistice dopravních nehod na severu Čech za letošní rok o téměř 6 500 nehod méně než loni. Ve skutečnosti bude letos nehod více než loni nejméně o 10 procent.
Policisté neoficiálně upozorňují, že sice je evidováno méně nehod, ale podle jejich odhadu počet všech nehod (včetně menších nehlášených) stoupl asi o desetinu.

Václav Bálek z České pojišťovny s tím souhlasí. „Podle prvotních odhadů naší pojišťovny lze počítat s tím, že letos bude nahlášeno asi o deset procent více případů než loni. S odhadem policistů souhlasím. Tato tendence se začíná naplňovat,“ uvedl Bálek.
Přitom ve velkých městech, kde převážná většina dopravních nehod se odehraje v obci, lze odhad posunout ne o 10 ale o 12 % výše. Jde především o Liberec, Teplice a Ústí nad Labem.

Jaké jsou vaše zkušenosti s řešením dopravní nehody? (Ze strany viníka, pojišťovny) Diskutujte!

Čtenář reportér
Něco se Vám nelíbí na komunální politice? Zažili jste něco výjimečného? Chcete upozornit na nějaký neřešený problém? Máte ideální možnost v rubrice Čtenář reportér. Své příspěvky (možno i foto) posílejte e-mailem na teplicky@denik.cz. Rubrika Čtenář reportér žije v tištěné verzi v Teplickém deníku a i na webu www.teplicky.denik.cz.