Mnoho lidí teď na sociálních sítích viní řidiče, a žádají pro něj vysoký trest. Existují ale jiné vyšetřovací verze. Jedna z nich může ukázat na rizika takzvaného mrtvého úhlu u nákladních aut. Obecně totiž platí, že není vhodné se pohybovat v těsné blízkosti takových vozů.

„Každý, kdo jezdí kamionem, přesně ví, jak je přímo „pod auto“ vpředu i z boku kabiny špatný výhled. Ten, kdo nedodrží dostatečný odstup a ocitne se v těsné blízkosti kamionu a dalších takových aut, hazarduje se životem. Řidič v nákladním autě, který má kabinu vysoko, v tu chvíli nemůže vidět bezprostředně ke kolům na boku ani těsně před auto,“ říká Zdeněk Pokorný z Teplic, který se živí jako profesionální řidič nákladních aut.

Na tzv. mrtvý úhel upozorňuje v preventivních článcích Policie ČR, ve vztahu k chodcům, ale i cyklistům a řidičům osobních aut.

Co je mrtvý úhel?
* Oblast silnice, kterou nelze vidět při pohledu skrz čelní sklo nebo boční zrcátka, aniž byste otáčeli hlavou a nespouštěli oči ze silnice.

„Především řidič rozměrnějšího vozidla (autobus, nákladní automobil), které začíná odbočovat nebo třeba vjíždět do křižovatky, kvůli mrtvému úhlu ve zpětném zrcátku prakticky nemá šanci cyklistu či chodce vedle svého vozidla vidět. Proto nepodjíždějte ani nepodcházejte odbočující vozidla,“ zní rada od policie.

Každý řidič se musí přizpůsobit situaci na vozovce. Na mrtvý úhel se nelze vymlouvat. Je s ním ale potřeba počítat. Na paměti by to měli mít i chodci u velkých aut.

close Brněnský dopravní podnik nově testuje v autobusech kolizní kamery, které řidiče upozorňují na riziko střetu s chodci, motorkáři nebo cyklisty. info Zdroj: Ilustrační foto: totalTRANS zoom_in Brněnský dopravní podnik nově testuje v autobusech kolizní kamery, které řidiče upozorňují na riziko střetu s chodci, motorkáři nebo cyklisty.

V minulých letech na mrtvé úhly velkých aut upozorňovala např. rozsáhlá kampaň v australském spolkovém státě Nový Jižní Wales. Ve svých spotech posadili řidiče osobních automobilů do kamionu, aby si vyzkoušeli, kolik bodů v okolí auta nejsou schopni vidět.

“Každý z nás hraje důležitou roli v tom, aby naše silnice zůstaly bezpečné. Takže bez ohledu na to, jestli jste chodci, cyklisté nebo řidiči, vždy buďte v okolí nákladních automobilů ostražití,” uvádí spolkový stát ve své kampani.

Příčinu středeční nehody z křižovatky Skupova – Doubravská v Teplicích teď vyšetřuje policie. Označení viníka nějakou dobu potrvá. Jedná se o smutnou událost. První letošní tragická nehoda na Teplicku. Zasahovali také hasiči. V daném místě byl do odstranění následků nehody omezený provoz. "Konkrétní závěry k nehodě zatím nejsou. Dechová zkouška na alkohol u řidiče byla negativní. Vypověděl, že o sražené ženě nevěděl," sdělila mluvčí teplické policie Ilona Gazdošová.

Tohle info od nás vám možná uniklo:

Deník získal zajímavá data z Cermatu a prijimacky.ai, která prozrazují, z jakých základních škol v Česku zvládají žáci nejlépe přijímací testy na střední školy.

Deník získal zajímavá data z Cermatu a prijimacky.ai, která prozrazují, z jakých základních škol v Česku zvládají žáci nejlépe přijímací testy na střední školy | Video: Deník/Kateřina Součková

Více k tomu zde: Toto jsou základní školy okresu Teplice, kde žáci nejlépe zvládají přijímačky