Bylo vlahé únorové ráno, silnici pokrývala mlha. U Tuchlova na Teplicku probíhal běžný dopravní provoz, když najednou z pole mezi auta vběhla desetičlenná skupina prasátek. Chtěla přeběhnout na druhou stranu čtyřproudové silnice, ale uprostřed jim v tom zabránila svodidla, což se jim stalo osudným.

„Už bych to nikdy nechtěl zažít. Byla to hrozná zkušenost. Měl jsem to před očima ještě několik let poté," vzpomíná řidič z Teplicka, který byl před 13 lety svědkem smutného masakru na rychlostní silnici mezi Teplicemi a Bílinou.

Některým řidičům se podařilo manévrováním vyhnout. Nejhůře dopadl muž za volantem opelu. Tomu se tehdy nepodařilo střetu s prasaty zabránit. Vůdčí stáda se dostala pod kola osobního vozidla, které ji táhlo ještě asi 30 metrů po silnici.

MUSELI JE UTRATIT

Několik divočáků zahynulo hned na místě. „Zbytek z prasečí rodinky, který byl nárazem zmrzačený, jsme museli dodatečně utratit," vypočítával po nehodě následky Eduard Kettner, tehdejší hospodář mysliveckého sdružení Jestřáb Zabrušany.

Na odstranění následků a úklidu silnice se podíleli místní hasiči. Na autě, které prasata smetlo, vznikla nárazem škoda 60 tisíc korun. Myslivecké sdružení tehdy přišlo o deset divočáků, tři dospělá prasata a sedm lončáků. Hospodář vyčíslil škodu na zvířatech na 30 tisíc korun.

Řidič opelu vyvázl bez zranění. Motoristé projíždějící okolo místa se nestačili divit, co se tu stalo. Podobnou nehodu statistiky na severu Čech od té doby nepamatují.

Byl to právě rok 2004, který se v rámci kraje v posledním dvacetiletí do záznamů nehod se zvěří zapsal jako jeden z nejtragičtějších. Počet střetů s lesní zvěří a zvířaty na silnicích v posledních letech stoupá.

NEPODCEŇUJTE ZNAČKY

Zatímco v předloňském roce bylo podle statistik BESIPu Ministerstva dopravy CŘ zaznamenáno v Ústeckém kraji 939 nehod, vloni to bylo už 1052 případů. Přičemž tisíc nehod z toho bylo právě střetů s prasaty, srnkami, jeleny a další lesní zvěří. Z celkového počtu nehod za celý kraj to představuje přibližně deset procent, v celorepublikovém pohledu podprůměrné číslo.

Zbystřit na silnicích bychom měli právě v tomto měsíci. Květen byl totiž podle statistik BESIPu v rámci Ústeckého kraje vloni jeden z nejhorších, co se počtu střetů se zvěří týká (91 případů). Hůře na tom jsou pak už jen říjen a listopad (121 a 105 nehod).

Řidiči by proto neměli podceňovat značky, které upozorňují na výskyt zvěře. Pokud už zvíře na silnici vběhne, neměli by se ho snažit objet. „Za každou cenu musíte zůstat na silnici. Pokud při vyšší rychlosti strhnete volant, hrozí náraz do stromu s fatálními důsledky," varuje krajský koordinátor BESIPu pro Ústecký kraj Jan Pechout.

Nehody se zvířaty a domácími zvířaty v Ústeckém kraji – bilancovaný rok 2016Počet nehod se zvěří – 1002
Počet nehod s domácím zvířetem – 50
Celkový souhrn všech nehod v kraji za minulý rok – 10001
Procentuální poměr nehod se zvěří a zvířaty (na celkovém počtu nehod v kraji) – 10,5 %