Společně s dalšími lezci se pustil do lezecké cesty s názvem Grand Prix 68. Ta má obtížnost výstupu, který je skutečně určen jen zkušeným.

Sedmimetrový pád

„Podle nás to rozhodně nebyl žádný začátečník, ale chybu mohou udělat i velmi zkušení horolezci. Muž nedolezl k prvnímu jistícímu kruhu a základní postupové jištění při pádu nevydrželo. Takže spadl z výšky asi sedmi metrů," popsal okolnosti zranění Tomáš Plíva, zasahující člen Horské služby Krušné hory.

Jánusova hlava je naštěstí v těsné blízkosti pokladny skalního města Tiské stěny, což je jen 500 metrů od stanice Horské služby.

Horolezcovi kamarádi ihned zavolali centrální číslo krušnohorské Horské služby. Dispečink z Božího Daru pak okamžitě informoval stanici Tisá a záchranáři byli u nehody vzápětí.

Vrtulníkem na traumacentrum

„Měli jsme podezření na poranění bederní páteře a pánve. Konzultovali jsme tedy stav zraněného s dispečinkem ústecké linky 155 a ti povolali do skal vrtulník Letecké záchranné služby," uvedl k zásahu Tomáš Plíva. Dodal, že díky perfektní spolupráci s posádkou byl horolezec z místa nehody vyzdvižen v podvěsu pod vrtulníkem.

Muže okamžitě letecky transportovali k dalšímu ošetření na traumacentrum nemocnice v Ústí nad Labem.

„I zkušeným lezcům se může přihodit nehoda, která se jinak stane spíše začátečníkům. Ani dlouholeté lezení není zárukou toho, že během výstupu neudělá někdo chybu. Na místě je proto stálá opatrnost a vyhýbání se hazardování," varoval horolezce náčelník Horské služby Krušné Hory Miroslav Güttner.