Oficiálně dopravní policie eviduje nejen na severu Čech, ale v celé republice, méně dopravních nehod způsobených opilými řidiči. Jenže je to tím, že řidiči již nemusí hlásit policii drobnější nehody. Ve skutečnosti je situace horší než loni, upozorňují předběžné policejní statistiky.

V severních Čechách, tedy v Libereckém a Ústeckém kraji, podle předběžných statistik od ledna do konce listopadu došlo k více než osmi stům dopravním nehodám zaviněným opilci, což je teoreticky o tři sta méně než loni.

Typický příklad

Někdy se zázrakem lidem nic nestane. Typickým příkladem opilecké bezohlednosti je nehoda z 27. listopadu 2009 ve 22.30 hod., kdy došlo v Ústí nad Labem na parkovišti u obchodního domu Tesco k dopravní nehodě.

Řidič za volantem auta Škoda Octavia jel po parkovišti ve směru jízdy od služebního vchodu k hlavnímu vchodu do Tesca. Vlivem rychlosti a nezvládl řízení vozidla a narazil do přístřešku pro nákupní vozíky.

Při dopravní nehodě naštěstí nedošlo ke zranění osob. Ale řidič úspěšně zrušil zastřešení pro vozíky a řadu vozíků dovedně "pomuchlal"…

Policie uvedla v záznamu toto: „Dechová zkouška u řidiče byla pozitivní s výsledky 1,41 a 1,48 g/kg alkoholu. Lékařské vyšetření spojené s odběrem žilní krve nebo moči řidič po výzvě odmítl. Dále bylo zjištěno že řidič nevlastní řidičský průkaz.“ Hmotná škoda na vozidle Škoda Octavia byla odhadnuta na 120.000 Kč a na přístřešku pro vozíky včetně 14 „zmuchlaných“ vozíků na 100.000 korun.

Vedou Litoměřicko

V Ústeckém kraji nejvíce nehod opilci za volantem způsobili v listopadu na Teplicku (11), ale celoročně vede Litoměřicko. V Libereckém kraji vede Českolipsko. V počtu všech evidovaných nehod vede Liberec (1542) následován Ústím nad Labem (1412). (ro)