„Zraněná dívka byla přesunuta z jednotky intenzivní péče na běžné poúrazové oddělení," uvedl ve čtvrtek mluvčí Krajské zdravotní Jiří Vondra.

Tragická dopravní nehoda zasáhla nejen rodiny obětí 
a jejich blízké, ale také školu v Krásném Březně v Ústí nad Labem, kam všichni tři mladí lidé chodili. A smutek teď obchází i Dolní Poustevnu na Děčínsku, odkud jeden z mladíků – Radek – byl.

Dva studenti zemřeli při nehodě, když narazili svým vozem do stromu v Dobkovicích.„V celé obci je velmi pochmurná atmosféra, je cítit na každém kroku. Lidé jsou z toho moc špatní. Je nám to moc líto, soucítíme s Radkovou rodinou," řekl Deníku starosta Dolní Poustevny Miroslav Jemelka.

Mladíka i jeho rodinu v Dolní Poustevně totiž téměř každý znal. Radek platil za slušného a pracovitého chlapce. Podobně dobrou pověst má celá jeho rodina.Dva studenti z Krásného Března zemřeli při nehodě v Dobkovicích.

„Znal jsem ho také. Někdy by člověk chtěl vrátit zpátky jedinou vteřinu. Ale bohužel to nejde. Je to opravdu strašná tragédie pro celou Poustevnu. Pokud bude třeba, rodině pomůžeme, jak bude v našich silách," dodává Jemelka s tím, že je možné uspořádat rozloučení s Radkem v městském Centru setkávání.

Také druhý zemřelý mladík pocházející ze Sokolovska měl na Děčínsku řadu přátel a kamarádů. Před časem totiž krátce studoval na děčínské průmyslovce, obor železniční doprava. „Poprvé se to objevilo na Facebooku ve středu večer. A dneska se o tom bavilo dost lidí ve škole, především jeho bývalí spolužáci," řekla Děčínskému deníku ve čtvrtek jedna ze studentek děčínské průmyslovky, která si nepřála uvést své jméno. Redakce jej ale má k dispozici.

Nehoda se stala v úterý kolem osmé hodiny večerní na hlavním silničním tahu z Děčína do Ústí nad Labem. Policie ji stále vyšetřuje, což může několik týdnů trvat.

„Pracujeme na tom, vyšetřovatel na to má dva měsíce," řekla děčínská policejní mluv-čí Petra Trypesová.

Podle severočeského dopravního experta Jana Pechouta je pravděpodobné, že mladý řidič jel z Děčína do Ústí nad Labem velice rychle. 
A to se posádce auta tragicky vymstilo.

Dva studenti z Krásného Března zemřeli při nehodě v Dobkovicích.„Nejrizikovější skupinou jsou řidiči do 25 let, nebo řidiči do dvou let od získání řidičského průkazu," říká Jan Pechout. Podle něj mají minimální praxi, nejsou vyježdě-
ní a často mají „ostré lokty".
A často se také před svými spolujezdci předvádí.

„Pak stačí málo – třeba aby bylo mokro," říká Pechout 
s tím, že silnici mezi Děčínem a Ústím nad Labem považuje spíše za nebezpečnou.

„Je to tam zdánlivě široké, jezdí se tam proto rychle. Řidiči tu pak mohou přecenit své síly," dodává. Což může být 
i případ úterní nehody – mladík podle něj musel jet hodně rychle.

„Musela to být pořádná rána, když motor tak vystřelil," říká Pechout. „Je to smutný začátek roku."

Loni totiž zahynul při dopravních nehodách na Děčínsku pouze jediný člověk. Teď už jsou oběti dvě.

Pechout navrhuje, aby byli mladí řidiči pod větším dohledem. Dva roky by měli mít podle něj pouze řidičský průkaz na zkoušku. Obdobná praxe funguje i v zahraničí.

„Má několik podmínek: Tito řidiči třeba nesmí jezdit 
v noci nebo nesmí mít v autě více lidí," vypočítává.
Ostře se opřel také do autoškol, které podle něj, v rámci konkurenčního boje, tlačí cenu za kurz co nejníže, což se pak projevuje na kvalitě.

„Nikdo dnes nepřijde s tím, že chce učit kvalitně. Naopak. A potom z autoškol vylézají špatní řidiči," zlobí se Pechout.

Autor: Luděk Stínil, Alexandr Vanžura