Rodák z Krupky se po roční odmlce postaví do ringu na své oblíbené Grand Prix v Ústí. A po pauze je pořádně nažhavený. „Nabral jsem znovu chuť a energii. Chci dokázat, že nepatřím do starého železa,“ hlásí zkušený bijec, který v pátek oslaví 28. narozeniny. „Ještě bych si chtěl sáhnout na evropskou medaili, která mi mezi muži stále chybí.“

Tušíte, jak na tom jste po pauze zaviněné zraněním?
Loni před Velou cenou jsem si natrhnul triceps a teprve nedávno jsem se vrátil zpátky. V únoru jsem měl první turnaj, jeden zápas jsem vyhrál a pak jsem prohrál po vyrovnaném souboji s pozdějším vítězem turnaje Kazachem, který byl hodně dobrý. Velkou cenu beru jako takovou ostrou zkoušku. Cítím se dobře, tak snad bude všechno v pohodě.

Jak dlouho jste laboroval se zraněnou rukou?
Skoro půl roku. Celou dobu jsem se udržoval v kondici, běhal jsem, ale s tou rukou jsem měl problémy. Tricák se hojil dlouho, do toho úpony, takže celková rekonvalescence byla o něco delší. S rukou to nejdřív bylo trochu horší, ale pak jsem zařadil i silový trénink a šlo to úplně v pohodě.

Kubánští boxeři při tréninku.Zdroj: Deník / Karel PechTělo vrcholového sportovce je kolem třicítky hodně opotřebované – a vy jste se musel vracet po zranění. Bylo to pro vás složité období?
Ani ne. Aspoň jsem si trošičku odpočinul (úsměv). Nabral jsem zase chuť a energii a znovu jsem se do toho pustil naplno.

Takže vás nepřepadávaly černé myšlenky na konec kariéry?
Zatím není důvod s tím seknout, pořád si myslím, že jsem mezi nejlepšími českými boxery (úsměv). Dokud budu cítit, že na to mám, tak budu boxovat.

Před zraněním jste pendloval mezi extraligou a německou bundesligou. Jak to máte rozvržené letos?
Extraligu jsem zatím neboxoval. Ani s nikým nejednám. Od té doby, co náhle zemřel můj manažer, tak jsem nebyl ani v Německu. Chci mít víc odpočinku a připravovat se na větší akce. Ne že bych už patřil do starého železa, ale potřebuju víc času na regeneraci a ne boxovat každý týden nebo čtrnáct dní jako dřív. Radši se budu připravovat na velký zápas nebo důležitý turnaj.

Velkou cenu, která ve středu odstartovala, berete jako test. Jaký bude váš nejbližší vrchol?
Letos není Evropa ani svět, takže to beru jako takový rok návratu. Chci se dobře připravit a v příštím roce něco ukázat na mistrovství Evropy a světa.

Za dva roky bude olympiáda v Tokiu. Chtěl byste ji opět po osmi letech zažít?
Chtěl bych se tam samozřejmě dostat. Ale teď mám spíš motivaci získat medaili z Evropy, protože vždycky jsem skončil těsně pod vrcholem. Stále se pohybuju kolem té špičky, ale nikdy jsem si nesáhl na medaili ze seniorského šampionátu. To bych chtěl ještě někdy dokázat.

Kuba zpět v Ústí. Je to tahák pro lidi, říká Chládek

Ústí n. L. – Návrat kubánských hvězd na ústecký turnaj po šesti letech vítá nejlepší český boxer současnosti Zdeněk Chládek. „Je to tahák pro lidi a turnaj tím stoupne na prestiži,“ pokyvuje hlavou někdejší bronzový medailista z juniorského mistrovství světa a Evropy.


Pro Evropana, natož pak Čecha, je velkou motivací dát si rundu s „tanečníky“ z karibského ostrova. Pro ostříleného Chládka to ale už taková bomba není. „Kubánci patří k těm nejlepším boxerům, ale celkově je světová špička vyrovnaná, takže mně je jedno, jestli boxuju s Kubáncem nebo Rusem,“ směje se Chládek.

Kubánští boxeři při tréninku.Zdroj: Deník / Karel Pech

Je až s podivem, že brzo osmadvacetiletý boxer stál v ringu s Kubáncem pouze jednou v kariéře. Bitva s hvězdným Ronielem Iglesiasem Sotolongem ve finále ústecké Grand Prix v roce 2012 byla nezapomenutelná.

„Rád na to vzpomínám, i když jsem prohrál. Bylo to vyrovnané, nejsem přesvědčený o tom, že by mě jasně porazil. Sotolongo pak vyhrál olympiádu v Londýně a já jsem věděl, že můžu boxovat s každým. Takže mě to nestraší, že přijedou Kubánci,“ chechtá se Chládek, který s Kubánci spároval před Grand Prix. Do ringu ale společně nevstoupí. Chládkovu váhu do 69 kg totiž Kuba neobsadila.

Před více než deseti lety létali Kubánci do severočeské metropole pravidelně. Díky dobrým vztahům dostal Chládek pozvání na kemp na Kubě. „Měl jsem tam odletět v roce 2008 před mistrovstvím světa, ale nakonec to padlo. Už si ani nepamatuju ten důvod,“ krčí rameny. Do kubánské kuchyně přesto nahlédl. „Když tady byli v roce 2012, tak jsem s nimi trénoval. Hodně mi to dalo,“ dodává Chládek.