Po týdnu se opět zástupci běžců na lyžích z TJ Lokomotiva Teplice odhodlaně vydali poměřit síly s republikovou konkurencí. Téměř 200 mladších žáků a žákyň ze všech koutů země a 35 klubů se sjelo do lyžařského areálu „Kolečko“ v jabloneckých Břízkách, kde pro ně i přes krajně nepříznivé klimatické podmínky byl pořadateli ze Ski klubu Jablonec nad Nisou kvalitně připraven kilometrový okruh. V této věkové kategorii se upřednostňují závody klasickou technikou, v sobotu se tedy závodníci vydali na dvoukilometrovou trať s intervalovými starty, v neděli je pak čekala stejná distance se startem hromadným.

Do Jablonce Lokotka vyslala 10 svých zástupců. Pro některé kluky a holky ročníku 2012 a 2013 to byla první zkušenost z tak velkými závody. Sportovci se svými trenéry našli zázemí s ubytováním a výbornou domácí stravou v jabloneckém penzionu Ayky. Odtud pak vyrazili už v pátek otestovat trať i lyže, které jim pečlivě připravili jejich trenéři Aleš Havel a Linda Špalková ve spolupráci s dalšími ochotnými servismany.

Rolba na údržbu běžkařských tras, ilustrační foto.
Nadace ČEZ podpoří úpravu turistických a běžkařských tras v Krušnohoří

Sobotní individuální závod Lokomotivě přinesl medailovou radost v podobě skvělého úspěchu 11letého Štěpána Noska, který vybojoval bronzovou medaili! Výborně si vedl i stejně starý Antonín Bartoš, který dojel 14. Konkurence v některých kategoriích čítala až 60 závodníků! Pěkná jsou i umístění o rok mladších Toníka Bendy na 27. a Anabely Stelzerové na 28. místě; třicátý skončil Matěj Erler. Ani ostatní se nedali zahanbit a statečně bojovali!

Nedělní závod s hromadnými starty se nesl ve znamení téměř neustávajícího deště a větru, což prověřilo především morální vlastnosti dětí. Ale běžkaři nejsou žádné padavky a na rozmary počasí jsou zvyklí. I v tomto závodě podal Štěpán Nosek úžasný bojovný výkon, který tentokrát stačil na pódiové 5. místo. Gratulace patří i Matěji Plívovi, který na pódiu vystřídal Štěpána stříbrnou pozicí. Skvělý výkon tohoto mladého závodníka LK Slovan Košťany! Tonda Bartoš si oproti sobotě polepšil na 13. místo. V mladší kategorii udělali radost svým trenérům Anabelka Stelzerová a Antonín Benda, kteří byli shodně na 24. místě. Velkou zkušeností byly závody i pro ostatní, kteří nechali na trati všechny své síly.

Autor: Yvona Rubášová