Sníh už zůstává pouze v nadmořských výškách nad 1000 metrů. Dorostenci zamířili na mistrovství republiky na krkonošských Mísečkách. V sobotu byl v plánu týmový sprint, v neděli pak tradiční Hančův memoriál – republikové mistrovství na dlouhé trati.

V týmovém sprintu se dvojice závodníků štafetovým způsobem třikrát vystřídá na kratší trati. V sobotu závodníky na Mísečkách přivítal ranní déšť. Rozbředlý sníh udělal z už tak náročného závodu ještě obtížnější. V maximálním tempu vyjet prudké kopce na závodních tratích byla opravdu výzva. Navíc se závodilo volnou technikou (bruslením), takže s lyžaři běžci si přijeli změřit síly i biatlonisté; konkurence tak byla větší než obvykle.

Český pohár staršího žactva ve Vimperku
Překvapení ve Vimperku: Mladí lyžaři teplické Lokomotivy uspěli nad očekávání

Úspěšně se hned v první kategorii mladších dorostenek představila dvojice Eliška Beránková + Eliška Fuchsová. Dobře odstartovaly a držely se v první polovině startovního pole, které čítalo 21 týmů. Dobře si rozložily síly a v posledním úseku se jim podařilo několik štafet předjet. Cílem projely na 7. místě, což hodnotily jako úspěch.

Stejným umístěním na ně navázali starší dorostenci, Matějové Švácha a Kaiser. I oni brali sedmé místo, v konkurenci dokonce 29 týmů. Před startem možná tajně doufali v top 5, ale 7. příčka je rozhodně úspěch, nechali za sebou řadu oddílů zvučných jmen.

Závod Štít Krušných hor na Božím Daru
FOTO: Běžci na lyžích z teplické Lokomotivy zahájili sezonu na Božím Daru

Nejlepší představení předvedla dvojice mladších dorostenců Adam Klement a Kryštof Háněl. Adam na prvním úseku statečně bojoval a i když vždy pár metrů ztratil, držel teplický tým na dostřel medailových pozic. Po svém posledním úseku předával na 4. místě. Kryštof Háněl předvedl famózní finiš. Okruhem o délce 900 metrů prolétl v nejrychlejším čase ze všech, v cílovém kopci předstihl dva soupeře a dovezl Teplice na úžasné druhé místo. V cíli si kluci zaslouženě vychutnali ovace fanoušků. Kryštof pak ještě pochválil práci servisu, když na trati rychle dostal náhradní hůl poté, co v hlubokém sněhu ztratil košíček na své hůlce.

Na neděli se změnilo počasí. Na závodníky se smálo slunce z modré oblohy a celý den vypadal jako reklama na lyžování. Na dlouhou distanci vyjela v různých kategoriích hned desítka teplických závodníků. Závodilo se na okruhu 5 km s pověstnými kopci, které prověří fyzičku lyžařů.

Svoji formu potvrdil Kryštof Háněl. Na desetikilometrové trati si dobře rozložil síly. Po prvním okruhu se pohyboval na 5. místě, ale zrychlení ve druhém kole ho vyneslo až k bronzové medaili. Dobře mu sekundoval také Adam Klement na 10. místě. Solidní závod předvedli na trati 15 km starší dorostenci. Nejvíc se dařilo Matěji Šváchovi (14. místo) a Matěji Kaiserovi (20. místo). Kolem poloviny výsledkové listiny se pak pohybovali Mikuláš Kotz (25.) a Jan Hlisník (26.), který se po nachlazení závodem spíš protrápil. Neztratily se ani mladší dorostenky – Elišky Beránková (23. místo) a Fuchsová (24.).

Oddíl běžeckého lyžování TJ Lokomotiva Teplice na soustředění
To byla paráda! Teplická Lokomotiva si v Jizerkách užila skvělé sněhové podmínky

Na sluníčku a s rostoucí teplotou sníh rychle měknul. Muže a ženy, kteří startovali po poledni, tak jejich závod hodně bolel. Tím víc je potřeba ocenit výkony teplických reprezentantů Pavla Šváchy a Michaely Moučkové. Pavel Švácha se vrací k lyžování po dlouhém období zdravotních problémů. Svou první dvacetikilometrovou trať v životě zvládl solidně, držel rovnoměrné tempo a bral 15. místo mezi juniory. Míša Moučková dojela osmá mezi ženami. Tito dva nejstarší tepličtí závodníci dokazují, že se dá dobře sportovat i během studia na vysoké škole.

Další závody čekají teplické dorostence za dva týdny. Sníh na domácích tratích jim roztál už v lednu, v přípravě musejí hodně improvizovat. Přesto hodlají zabojovat o další dobré výsledky.

Autor: Miroslav Cingl