Dvaadvacetiletý bijec z Krupky u Teplic dnes vstoupí do olympijského ringu, aby se v 1. kole kategorie do 64 kg utkal s Munch-Erdene Urančimegem, který je držitelem světového bronzu.

Favorit je jasný. Zkušený třicetiletý Mongolec je už na své třetí olympiádě, zatímco Chládek je debutantem a do Londýna se dostal jen díky divoké kartě Mezinárodní boxerské asociace.

„Nervózní jsem, už to přišlo, ale odpovědnost žádnou necítím. Nic moc velkého se ode mě nečeká. Jsem rád, že jsem se sem dostal. Mám z toho pocit uspokojení, ale samozřejmě do toho dám všechno, co je ve mně, a uvidíme," řekl ČTK  Chládek, bronzový medailista z juniorského mistrovství světa v roce 2008.

Jak vidí ambice české jedničky prezident České boxerské asociace Svatopluk Žáček? „Zdeněk to bude mít těžké, ale psali jsme si spolu a je odhodlaný zabojovat a nechat tam všechno. Každý je k poražení a já mu věřím," svěřil se šéf Žáček. „Urančimeg je výborný ostřílený boxer, známe ho i z Velké ceny Ústí. Bude záležet na tom, kdo bude udávat tempo utkání. Zdeněk  je menší než Mongol a bude muset jít do něj, snažit se ho zatlačit do provazů a tam ho takříkajíc semlít."

Žaček zavzpomínal na poslední českou stopu na olympiádě v Sydney v roce 2000, kde byl jako národní trenér a Rudolf Kraj pod jeho vedením vybojoval senzační stříbro. „V Sydney každý počítal s Lukášem Konečným a ten vypadl. Ruda Kraj šel s Američanem a už se začaly ozývat takové ty škarohlídské řeči, že jsme si udělali hezký výlet. Ruda pak Američana porazil a šel až do finále. Nikdo není k neporažení, obzvlášť v úpolových sportech. Pro Zdeňka není nic ztraceného. Bylo by perfektní, kdyby postoupil."

Chládek se v minulém týdnu připravoval na dnešní souboj přímo v olympijské vesnici, kde trénoval dvakrát denně. „Díky krásnému počasí jsem mohl běhat v parku a dělat lapy, jsou tu skvělé podmínky," pochvaloval si. S ústeckým trenérem Miroslavem Vrbou se zaměřil na rychlost a techniku. Musel si hlídat i hmotnost, tu si kontroloval na váze, kterou si přivezl z domova. „Mám stabilně okolo 64 kg, po fázi jsem měl i 62,8 kg, ale to už je minimum."

Člen ústeckého SKP Sever, jenž je jedním z dvanácti rodáků z Ústeckého kraje na olympiádě, si pobyt v anglické metropoli užívá. Nezapomenutelným zážitkem pro něj byl zahajovací ceremoniál. „Průvod byl úžasný, bylo skvělé, jak lidi fandili. Zapálení olympijského ohně bylo krásné a ohňostroj taky. Už se těším, až přijedu domů, že se na to podívám ze záznamu," dodal Chládek, který si účastí na olympiádě splnil životní sen.

Chládek vkročí do ringu 45 minut před půlnocí SELČ.