Výběr žákyň 6. a 7. třídy Základní školy Dubí 1 absolvoval kvalifikaci na republikové finále ve florbale. Lítý boj probíhal ve sportovní hale v Teplicích. Zúčastnily se ho tři nejlepší celky severozápadu - vítězky Karlovarského kraje, vítězky Prahy a Středočeského kraje a samozřejmě naše mistryně z Dubí, které byly nejlepším holčičím týmem Ústeckého kraje.

Sádra na malíčku

Holky koučoval učitel tělesné výchovy ZŠ Dubí 1 Jakub Matys, který s dívkami v loňském roce vyhrál třetí místo ČR, a to na Podvinném mlýně v Praze. Jde tedy o osvědčený mančaft zvyklý sbírat trofeje.

„Přes všechny strašáky, kteří na nás koukali ze skříní v podobě sádry na malíčku jedné z hráček těsně před krajským finále a jiných nepěkností, jsme odjeli v předpokládané sestavě,“ komentuje průběh krajského finále trenér Matys.

Turnajový klíč byl jednoduchý, kdo chtěl postoupit na republikové finále do Uherského Brodu a zahrát si o pohár České republiky, musí být nejhůře první v systému tříčlenné skupiny.

„První zápas jsme narazili na zástupkyně Karlovarského kraje, a sice ZŠ JIH Mariánské Lázně. Od úvodního buly jsme soupeřky přehrávali, ale z tlaku jsme vytěžili jediný gól, kterým otevřela skóre Adéla Čápová, a ještě jsme z ojedinělého protiútoku inkasovali,“ řekl k rozhodujícímu zápasu kouč.

Ve druhé třetině se povedlo holkám opět ukořistit vedení díky trefě Lenky Štefaňákové, které udržely až do konce, a získaly tři body do tabulky pravdy.

Zápas s Pražankami byl napínavý

V téměř tříhodinové pauze proti sobě los postavil známé soupeřky ze ZŠ JIH Mariánské Lázně a reprezentantky hlavního města Prahy ze ZŠ Hostýnská Praha. Tento zápas skončil 3-0 pro pražské reprezentantky.

„Z posledního zápasu se tedy stalo v podstatě finále, které jsme odehráli právě s Pražankami. Značně unavené vinou pouze jedné hráčky na střídání jsme nastupovali do rozhodujícího zápasu, ale od prvních minut jsme herně opět dominovali. Soupeřky s námi drželi krok zhruba polovinu zápasu, kdy se podařilo protrhnout střeleckou smůlu, a zásluhou Natálie Paurové jsme otevřeli skóre, druhá třetina tak skončila 1-0 pro nás,“ doplnil Matys k utkání.

Ve třetí třetině naše sportovkyně zvyšovaly díky trefám Adély Čápové na tři nula, ale začaly docházet síly a dívky se dostávaly pod tlak, ze kterého v rychlém protiútoku zásluhou nikoho jiného než právě Adély Čápové zvyšovaly na 4-0 asi minutu před koncem. Po roce se tak opět tento nadějný výběr dostal do TOP 6 v ČR a o vyšší příčky bude bojovat v republikovém finále v Uherském Brodě.

Problém s dopravou

Pro naše florbalové naděje a jejich vedení však nastala tíživá situace. Kvůli tomu, že finále se nekoná v Praze, tak jako loni, ale až na jižní Moravě, vyvstal problém s dopravou.

Překlenout čtyřistakilometrovou cestu běžným MHD za dopoledne se ukázalo jako nemožné a ředitel se potýkal s problémem sehnat peníze na soukromou autobusovou dopravu s řidičem na dva dny, po které se turnaj v Uherském Brodě koná.

„Naštěstí nám vyšla vstříc firma Snoeks Automotive působící v krupské průmyslové zóně,“ komentuje situaci ředitel školy Jan Holub. „Oslovili jsme několik výrobních podniků v okolí, zda by nám neposkytli sponzorský dar v podobě autobusové dopravy a setkali jsme se s velmi vstřícnou reakcí právě od ředitele této holandské firmy, kterému tímto děkujeme,“ dodal Holub.

Našem nadějným reprezentantkám tak nyní nestojí nic v cestě ukázat celé zemi, že v Dubí florbal opravdu umí!

Tereza Šmídová