Kulhavý „mistrák“ skvěle rozjel, už během prvního okruhu si vypracoval několikavteřinový náskok, jenže pak musel kvůli defektu odstoupit ze závodu. „Urval jsem „ořech“. Zkoušel jsem šlapat, ale nemohl jsem vyjet kopec, stál jsem na místě…,“ vysvětlovala hvězda týmu Specialized Factory, která nepovažovala ztrátu českého titulu za katastrofu. „Nedá se nic dělat. Mám radost alespoň z toho prvního kola, jelo se mi dobře,“ konstatoval mistr Evropy a vicemistr světa, který ovládl poslední dva závody Světového poháru v Severní Americe a míří za triumfem v seriálu. „Zatím je to perfektní a budu v tom chtít pokračovat. Celkové vítězství je to, co mě zajímá.“

Mistrovský titul nakonec „spadl“ do klína Janu Škarnitzlovi z formace Rubena Birell Specialized, který porazil o 12 vteřin Milana Spěšného. Třetí skončil Filip Eberl. „Když jsem se dozvěděl, že Jaroslav Kulhavý nepokračuje, byla to voda na mlejn. Dotáhl jsem se na špici a v šestém kole jsem to zkusil,“ popsal vítěz zrod svého triumfu. „Asi je to moje nejcennější vítězství v kariéře,“ svěřil se Škarnitzl, který naposledy získal mistrovský dres před sedmi lety ještě v kategorii juniorů. Se sestrou Jitkou, která vyhrála v kategorii do 23 let, zkompletoval v Teplicích rodinný double.

Pro svůj třetí český titul si při neúčasti obhájkyně Kateřiny Nash dojela Tereza Huříková. Vítězství bikerky mezinárodní stáje Central Haibike bylo především pro ni nečekaně suverénní. Vždyť druhé Pavlíně Šulcové nadělila téměř čtyři minuty, a to se ještě stačila na prašné trati vyválet. „Všichni ode mě očekávali vítězství, ale já jsem šla na start s pokorou. Nebyl to jednoduchý závod a toho vítězství si vážím,“ radovala se v cíli Huříková. „Když jsem se prodrala dopředu, snažila jsem se nedělat technické chyby. Byla to pro mě i skvělá příprava na další světové poháry, které mě teď čekají.“

Zajímá mě vítězství ve Světovému poháru. A pak mistrovství světa

Teplice – Vítěz posledních dvou podniků Světového poháru a vedoucí muž seriálu Jaroslav Kulhavý si přijel v sobotu do Teplic pro titul mistra republiky. Nejen on s obhajobou počítal, jenže světového suveréna horských kol zradila technika a už po prvním kole musel kvůli defektu odstoupit. „Běžet do depa se mi nechtělo, protože to bych pak nemohl několik dnů chodit,“ vyprávěl v cíli Kulhavý.

S útokem na český titul vám to nevyšlo, ale jinak se vám letos daří a vítězství ve Světovém poháru máte na dosah…
Zatím to je perfektní. Zajímá mě celkové vítězství, takže v dalším závodě v Novém Městě nebudu riskovat. Bylo by pěkné, kdybych doma vyhrál, ale důležitější je celkové prvenství. Chtěl bych získat deset bodů na Nina Schurtera, což znamená porazit ho někde v první desítce, to by mělo stačit. Potom už je mistrovství světa, což je další můj cíl. Pokud vyjde jakýkoliv z nich, tak ta sezona bude perfektní.

Jak bude vypadat příprava na závěr Světového poháru a následný šampionát?
Doufám, že v Novém Městě by se mi to mohlo povést, a tím pádem bych jel na poslední závod Světového poháru do Val di Sole už jako jasný vítěz a mohl bych se soustředit na mistrovství světa. To by se mi hodilo, protože tam je prostor jen čtrnáct dní. Kdyby mi stačilo dojet patnáctý nebo dvacátý, tak bych to pojal jako trénink na mistrovství světa, abych byl perfektně připravený. Taková je strategie.

Co stojí za těmi letošními úspěchy?
Po loňské úspěšné sezoně se mi naskytlo hodně nových šancí. Ať už to byla změna týmu, když jsem zamířil do světového Specializedu, kde jsou ty podmínky úplně jiné, nebo co se týče materiálu. Kolo jsem vyměnil na „devětadvacítku“, což je rozdíl. Už dřív jsem se na něm naučil jezdit a má to pro mě jen výhody. Podmínky od Specializedu i pražské Dukly, která mě zajišťuje v Čechách, jsou perfektní. Když se rozhodnu kdekoliv trénovat, tak nemám žádný problém, ani s financemi.

Před měsícem vás při tréninku srazil automobil. Už jste zcela v pořádku?
Všechno je v pohodě. Omezilo mě to na jeden závod. Mám to stále v hlavě, dávám si větší pozor. Ale vím, že se mi to může stát znova. Od té doby jsem měl asi tři podobné situace, je to otázka náhody.