„V Krušných horách jsou dobré lokality pro provozování tohoto sportu například na Moldavě,“ říká instruktor snowkitingu Tomáš Lednik.

Kde snowkiting provozujete? Proč je lokalita kolem Moldavy vhodná?
Všeobecně se provozuje snowkiting na otevřených nejlépe mírně vyvýšených planinách, kde je nejmenší pravděpodobnost výskytu mechanických turbulencí. Vítr se nesmí rozbíjet o žádné překážky - budovy, lesy, kopečky – jinak jeho síla není laminární (stálá, pozn. redakce). Krušné hory mají několik vhodných míst pro snowkiting jako třeba Moldavu.

Když se řekne drak, tak se každému vybaví listopad a pouštění draků…
Jde o jiné draky. Ty dětské létají na trochu odlišném principu. Jakákoliv lehká překážka, která je postavena pod správným úhlem proti větru je nadnášena. Drak-kit létá kvůli obtékání leteckého profilu, čímž je zajištěn vztlak, tah draka o určité síle. Pro různou sílu větru jsou různé velikosti kitu.

Co se stane, když se do vás opře hodně vítr? Skončíte v Německu?
Na náhlou změnu počasí, popřípadě indispozici jsme připraveni. Řídící bar je možné přitahovat a oddalovat a tím měnit tah kitu. Pokud by snížení tahu nebylo dostačující, a bylo by ohroženo zdraví pilota či přihlížejících, dá se drak od pilota odstřelit.

Snowkiting asi nemůže provozovat někdo kdo nemá rád zimu, lyže a výšku….
Může! Třeba změní názor na zimu (smích). Existují i letní varianty kitingu: na vodě i na suchu.

Snowkiting je pro vás čím?
Zábavou, koníčkem i prací.

Kolik stojí vybavení na snowkiting?
Výbava přijde na 20 tisíc a více. Snowkiting provozuji v různých lokalitách v tuzemsku: v již zmíněných Krušných horách, ale i v Oderských vrších a i v oblasti Větrný Jeníkov. Jezdí se i za hranice do pohoří Sinaj v Rumunsku. Máme klub adrenalinového sportu – na www.jemm.cz najdete vše o snowkitingu, paraglidingu, parašutismu.

Snowkiting

Snowkiting je velmi mladý zimní outdoorový adrealinový sport podobný kiteboardingu.

Za použití tažného draka se jezdec uvádí do pohybu po sněhové pláni na lyžích či snowboardu. Na rozdíl od sjezdového lyžování či snowboardingu je tento sport možné provozovat na rovině (zasněžené pláně, mírné svahy, zasněžená zamrzlá jezera). Plochý terén je dokonce vhodnější než kopce díky stabilnějšímu větru, přesto někteří pokročilí snowkiteři preferují jízdu v horách, kde členitý terén poskytuje širší možnosti.

Někdy se používá tažný drak jako pomůcka při freeridingu (tzn. jízdě ve volném terénu) - snowboardista či lyžař se nechá drakem vytáhnout do kopce, nahoře draka sbalí a sjede dolů.
Čtenář reportér
Něco se Vám nelíbí na komunální politice? Zažili jste něco výjimečného? Chcete upozornit na nějaký neřešený problém? Máte ideální možnost v rubrice Čtenář reportér. Své příspěvky (možno i foto) posílejte e-mailem na teplicky@denik.cz. Rubrika Čtenář reportér žije v tištěné verzi v Teplickém deníku a i na webu www.teplicky.denik.cz.