Je to jako běh na dlouhou trať - boj NSA s vládou České republiky za to, aby mohli i amatéři sportovat. Navíc, jak se zdá, NSA notně zaspala na startu, se svou vizí (nepříliš konkrétní) přišla za ministrem zdravotnictví Janem Blatným až před vánočními svátky. 

NSA rozhýbal až tlak sportovní veřejnosti, odborníků a samotných klubů. Do té doby orodovala především za profesionály, šlo hlavně o peníze, děti byly na vedlejší koleji. 

Mezitím unikla do médií data Ústavu zdravotnických informací a statistiky, sportoviště v nich coby zdroj nákazy rozhodně nehrála prim. Když si pak k těmto datům přiřadíte ta, která říkají, že děti a mládež nejsou ohroženou skupinou, je nabíledni, že bránit jim sportovat postrádá logiku. A to nejen venku, ale i v obrovských halách a zimních stadionech. 

Kluziště v lázních v Jeseníku v únoru 2020. Ilustrační foto
Návrat pátého stupně? Sportování bude zřejmě po Štědrém dnu znovu omezeno

Argument, který tvrdí, že děti vozí na sportoviště rodiče a při vzájemné kumulaci se nakazí, je průstřelný jako igelitová vesta. Stejní rodiče se můžou potkat v obchodních centrech, na pracovištích nebo v MHD. 

Po Vánocích čísla nakažených prudce vyletěla nahoru, stejný skok udělal i protiepidemický systém. O tom, že data jsou zkreslená nezapočítáváním antigenních testů (a že jich nebylo málo!), se spíše mlčí. 

V současné situaci budou jednání s vládou ohledně výjimek pro amatérské sportovce pro NSA velmi těžká. Do boje by však měla vyrazit s žádostí o relevantní data, která ukáží, jestli jsou sportoviště pro děti a mládež rizikovými natolik, že právě tato skupina zatíží zdravotnický systém tak, že musí být už několikátý měsíc izolována od důležité složky jejího zdravého vývoje. 

Zákaz, roušky, zákaz. Sportovci prožívají hodně těžké období
Tvrdý útok na Blatného: jde o zdraví i miliardy. Má sport naději?

Je potřeba ptát se těch, kteří jsou za různé zákazy zodpovědní, na základě čeho se pro ně v případě sportujících dětí a mládeže rozhodují. Protože data, která jsou k dispozici, jednoznačně dávají vyznavačům běhání, míčů, puků a jiných sportovních náčiní zelenou.

Jen zodpovězením konkrétních otázek budou opatření vlády i pro sportovce důvěryhodnější. 

Připojit k NSA a Českému olympijskému výboru by se měly ještě intenzivněji i samotné sportovní kluby, výrazný tlak na ministerstvo zdravotnictví očekávám také od sportovních celebrit typu Dominika Haška, Jaromíra Jágra, Martiny Sáblíkové, Ester Ledecké a dalších person českého sportu. 

Pokud tak neučiní, je možné, že na jejich nástupce budeme čekat několik desítek let. 

Trénink v roušce? Takhle to vypadá na hokeji...
Apel osobností: Sport je zásadní, rodiče už mají svých starostí dost