„Vyhrál jsem jednotlivé turnaje u nás, které byly kvalifikací. Zároveň jsem se stal profi mistrem republiky Czech Muaythai Association, což je asociace, která zastupuje ryzí thajský box," má Honza radost. Právem. Podařilo se mu totiž dostat mezi elitu thajského boxu. Za necelé dva týdny se bude rvát v turecké metropoli o titul mistra Evropy a také o postup na finálové kolo, které bude hostit exotická Kambodža.

Moncol začal s thajským boxem v šestnácti letech. Do té doby hrál hokej za Stadion Teplice. „Já nebyl na hokeji nikdy bitkař. K thajskému boxu jsem se dostal díky kamarádovi. Všichni pak říkali, že mám na něj talent. Učil jsem se u RadkaPastíra v Krupce, později jsem odešel do Prahy," vypráví Honza.

V klubu Hanuman Gym Praha ho začal na nejtěžší boje připravovat legendární Petr Macháček, který spolupracuje například s Danielem Landou. „Potkal jsem se tam i s Ondřejem ´Spejblem´ Hutníkem, další legendou thajského boxu. Je tam ale i spousta dalších výborných sportovců, s nimiž je radost trénovat," říká Moncol. Svému milovanému sportu ale nedával vše, co bylo zapotřebí, aby se dostal na vrchol. „Chodil jsem do práce, nemohl jsem se tomu věnovat tak intenzivně, jak jsem chtěl. Teď se ale vše změnilo. Skončil jsem s prací, mám často i dva tréninky denně. Přestěhoval jsem se zpět do Teplic, kde mi rodina vytváří skvělé podmínky. Do Prahy dojíždím za tréninky, je to tak pro mě lepší. Tím, že jsem začal více trénovat, přišly lepší výsledky."

Tvrdou dřinu se bude snažit Moncol zúročit v Turecku, kde v ho 11. října večer může absolvovat až tři zápasy. „To by bylo ideální, znamenalo by to, že jsem se dostal až do finále. Budu do toho naplno, maximálně koncentrovaný, maximálně připravený. Věřím, že mám šanci uspět," tvrdí Honza.

Jaké jsou v ringu jeho přednosti? „Mám silné údery kolenem, několik soupeřů jsem takto zdolal KO. Také mě baví lokty, to mi jde." A slabiny? „Vždycky je potřeba zapracovat na kondičce, to je gró všech sportů. Kondice se těžko nabírá, ale rychle mizí." O Moncolovi se traduje, že je psychicky velmi odolný. Trenér Macháček o něm říká, že když dostane ránu, tak ho nepoloží, a dá dvě. Vstane a je ještě silnější. V Istanbulu bude vyspělou mentální stránku potřebovat.
Honza tímto článkem děkuje za podporu své rodině a také sponzorům – firmě Hayashi.cz, jmenovitě pak Milanovi Raczovi.