Na poslední světový pohár v letošním roce odcestovalo 15 členů našeho RMK Krupka – 6 juniorů: Martin Pavka, Jan Sršeň, Jula Beňák, Jakub Kácha, Viktorka Tržilová a Nikola Vavříková a 6 seniorů: Bedřich Pavka, Marek Pavka, Pavel Broný, Zdeněk Kolář, Milada Káchová a Veronika Dudiová, vedoucí týmu Věra Pavková a 2 pomocníci Klára Dušková a Václav Kácha .

"V Rakousku jsme se setkali s Jaromírem Chalupou ze Šenova. Cesta trvala 12 hodin. Ubytovali jsme se v krásném prostředí termálních lázní ve Snoviku," přiblížila vedoucí týmu Krupky Věra Pavková.

Průběh Světového poháru ve Slovinsku

Ve čtvrtek 8. 10. se připravily rakety a makety na soutěž, někdo si zajel k moři se vykoupat, jiní se vydali do hor. V pátek 9. 10. se odevzdaly makety a za slunečného počasí se odlétala kategorie S3A – raketa padák. Do rozletu se dostalo 5 závodníků z RMK Krupka a jeden Slovinec, když měli všichni 3x maximum po třech kolech. Nakonec si vítězství po rozletu odnesl junior Jan Sršeň, 2. místo juniorka Nikola Vavříková, 3. byl slovinský reprezentant Mitja Žgajner, 4. příčka patřila Pavlu Bronému, 5. byl junior Jula Beňák, 6. Marek Pavka, hned za ním Zdeněk Kolář, všichni z Krupky, pak zbytek závodního pole. Při vyhlašování třech nejlepších týmů to bylo následující: 1. Junioři Krupka – Jan Sršeň, Jula Beňák, Jakub Kácha, 2. Senioři Krupka – Milada Káchová, Pavel Broný, Zdeněk Kolář, 3. Krupské dívky – Viktorka Tržilová, Nikola Vavříková, Veronika Dudiová, 4. Pavkovi – Bedřich, Marek a Martin a pak zbytek světa. V pátek na nás nikdo neměl !!!

V sobotu 10. 10. již pršelo a tak se otálelo s první kategorií. Nakonec se po 2 hodinovém skluzu začala létat kategorie S4A za stálého deště. Většina startů končila s nulou nebo velmi špatnými výkony. Polovina našich závodníků tuto kategorii vynechala. Raketoplány z balsy se deštěm kroutily a nelétaly, někteří po první nule to dále vzdali. Nakonec 3. místo obsadil Jaromír Chalupa ze Šenova, 4. místo v týmech obsadili senioři Krupky – Bedřich Pavka, Zdeněk Kolář, Pavel Broný. Při kategorii S9A raketa vírník již přestalo pršet, ale bláto bylo všude. I v této kategorii se naši neztratili. Zvítězil Marek Pavka před Julou Beňákem a Jonasem Büchlem z Německa. V týmech se na 2. příčce umístili senioři Krupka – Milada Káchová, Pavel Broný, Zdeněk Kolář, 3. Pavkovi – Marek, Bedřich a Martin. Poslední kategorií byla kategorie S6A – raketa streamer, kterou vyhrál A. Mazzarachio z Itálie a Marek Pavka byl těsně na čtvrté příčce, ale v týmech Bedřich a jeho synové Marek a Martin Pavkovi jasně zvítězili. Z letiště jsme odjížděli unavení, špinaví a s výsledky spokojení.

V neděli 11. 10. byly na programu současně kategorie S8E/p ( rádiem řízený kluzák) a S7 ( velké makety), což bylo pro naše závodníky špatně,protože Martin a Bedřich Pavkovi chtěli létat obě kategorie. Nakonec se S8E vzdali a létali jen S7. Bylo to dobře, protože po třístupňových startech se svými Arianami 44 LP se opět umístili na stupních vítězů. Bedřich Pavka zvítězil, druhý byl Marian Greš za Slovenska a třetí junior Martin Pavka. V týmech zvítězili Bedřich a Martin Pavkovi s Pavlem Broným před krupskými juniory Nikolou Vavříkovou, Janem Sršňem a Viktorkou Tržilovou, třetí byli Srbové. V S8E/p startoval z Čechů pouze Jaromír Chalupa ze Šenova , v týmech se spojil se slovenskými závodníky a obsadili 3. příčku. Světového poháru ve Slovinsku se zúčastnili závodníci ze Slovinska, Česka, Polska, Slovenska, Německa, Švýcarska, Srbska, Itálie, Ruska, Chorvatska a naši závodníci se opravdu neztratili. Závod skončil až večer a tak se odjelo domů až v pondělí 12. 10. ráno. Unavení a vyčerpaní dorazili všichni členové RMK Krupka z posledního raketomodelářského klání v pozdních večerních hodinách do Krupky. zdroj: RMK Krupka

Dotace pomohla

"Díky dotaci z KÚ Ústeckého kraje a Knauf Insulation a.s. Krupka se na poslední závod vydala velmi početná skupina z RMK Krupka a ve výsledcích to bylo znát. Světový pohár nemá omezení 3 soutěžící z jednoho státu, ale může přijet jakýkoliv počet a tak se stává, že na světových pohárech závodí v kategorii více závodníků než na mistrovství světa či mistrovství Evropy," nechala se slyšet vedoucí družstva Pavková.


Ze světových pohárů jsou nejobsazenější Krupka, Marjanpole v Litvě, Zielona Gora v Polsku a Kamnik ve Slovinsku.

"Naši závodníci se zúčastnili právě těch, kde startuje nejvíce závodníků ( 3 SP mimo Litvy) i těch nejkvalitnějších soutěžících a stále se daří s těmi nejlepšími držet krok a i vyhrávat. Velmi nás těší, že mezi nejlepší se řadí naši čeští reprezentanti, ale i naši junioři, které nám svět „závidí“, jak jsou samostatní."

Letenky do Lausanne


Díky třem vítězstvím Bedřicha Pavky v kategorii S7 v Krupce, v Zielene Goře a Kamniku se může Česká republika radovat z celkového vítězství ve Světovém poháru pro rok 2009. Bedřich Pavka vyhrál již po třetí za sebou, což se zatím nikomu nepodařilo. Vyhodnocení proběhne v olympijském muzeu v Lausanne v dubnu příštího roku.