Pořadatelé si pro běžce všech výkonnostních kategorií připravili osm závodů. Seriál nese název O pohár Střížovického vrchu.

Pomohli dobrovolníci

„Jsme spokojení s tím, jaká byla nakonec trať a kolik dorazilo lidí. Pomáhalo nám dostatek dobrovolníků a v chladném počasí nám poskytl azyl pan Marek Hyšpler. Vyhlášení se tak mohlo konat v nedaleké hospůdce s příznačným názvem Pohoda," glosoval první závod z dlouhodobého seriálu organizátor Vladimír Růžička.

Lákadlo v podobě sbírání bodů dostalo na startovní čáru dobrou konkurenci. Seriál má o příštím víkendu hned své druhé pokračování, když se poběží po stopách Aloise Hanauera.

„Do závěrečného hodnocení poháru se počítá pět nejlépe bodovaných běhů z celkového počtu osmi závodů. Po předposledním závodě budou navíc pravidelným účastníkům přiděleny bonusové body, podle toho, kolik závodů celkem absolvovali," vysvětlil organizátor běžeckého seriálu Vladimír Růžička, který akci pořádá společně s Dobrovolnickým centrem Ústí nad Labem.

Bahno bralo síly

Nejrychleji byl z mužů v cíli Miroslav Matěcha mladší, který reprezentuje oddíl Hvězda Trnovany. Za ním doběhl do cíle Josef Procházka z Děčína, třetí místo bral Ondřej Míka ze Sulejovic. Pořadatel Vladimír Růžička se blýskl čtvrtým místem.

„Trať byla náročná, hlavně bahno bralo závodníkům síly. Je to pozitivní trend, že se lidé vrací k běhání. Vítěz vyhrál stylem start a cíl, závod mu trval necelých 34 minut," líčil Růžička. Hlavně prudké stoupání v okruhu bylo pro běžce postrachem, celkově ho museli absolvovat šestkrát.

„Bylo to hodně znát, s přibývajícím časem už tam byla patrná únava," řekl Růžička. Mezi zástupkyněmi něžného pohlaví se prosadila stálice lokálních závodů Zuzana Rusínová, která za sebou nechala Martinu Stehlíkovou a nejrychlejší veteránku Veroniku Vágnerovou.

Táta se jen směje

Sportovní příběh vítězného Miroslava Matěchy byl skutečně zajímavý. „Bratr David je o něco starší, mně je dvaatřicet. Jsme z Teplic. Běhali jsme od školních let a táta nám do toho vždycky dost mluvil. Sám nesportoval, jezdil autobusem," vyprávěl závodník.

„Jednou se brácha naštval a řekl otci, ať mu to předvede. To bylo tátovi asi pětačtyřicet. Nikdo z nás nečekal, že to vezme osobně. Začal cvičit, posiloval, běhal. Za rok nás porazil na desítce a to byl teprve začátek jeho sportovní tvrdohlavosti. Pěkně nás honil. Za rok dokázal naběhat i 3000 kilometrů," pokračoval.

„Naposledy nás porazil v padesáti letech, letos mu bude šedesát. Zpracoval si osobní tréninkový plán, stále si přidával, až jednou vyrazil do zahraničí. Zní to neuvěřitelně, ale v kategorii veteránů si vyběhal ME, MS i OH. Pár zajímavých medailí doma má. Závodil v Kanadě i v Austrálii. Když máte takového tátu, musíte běhat," dodal sympatický mladík.

Táta se jen směje a pro představu přidává svůj osobák na 10 km (34.33). Borec!

Hlavní závod, muži (8,6 km):1. Matěcha ml. (Hvězda Trnovany), 2. Procházka (Děčín), 3. Míka (Sulejovice)
Ženy: Rusínová (USK Provod Ústí), 2. Stehlíková (Abertamy), 3. Vágnerová (SPONA Teplice)