Pokřikování taktických pokynů i řinčení výstroje při tvrdých kontaktních soubojích. Tak vypadá trénink amerického fotbalu v Teplicích. Na hřišti se tam ale neprohánějí ramenatí tvrďáci, jak by si mnoho lidí představilo. Už více než rok tam totiž funguje ženský tým, který dává možnost okusit tento v České republice netradiční sport i něžnému pohlaví.

V týmu s názvem Hilders, který odkazuje na severské prostředí, trénuje také Karolína Mašková z Litvínova. Přidala se do něj zhruba dva měsíce poté, co vznikl. Informaci o skládání nového týmu v Teplicích našla na internetu a hned ji zaujala. Vztah ke sportu měla vždycky, hrála třeba házenou či florbal. Hledala ale něco trochu jiného, netradičního a také o něco tvrdšího, kontaktnějšího. V ženském americkém fotbalu to našla všechno. „Líbí se mi také, že je to opravdu hodně týmový sport založený na vzájemné spolupráci. Člověk se musí úplně spolehnout na svoje spoluhráčky. To se mi líbí,“ řekla Deníku Karolína.

Prozradila, že jí jsou příjemné i reakce jejího okolí. Ty jsou veskrze pozitivní. „Většina lidí to považuje za dost originální a chválí mě, že jsem do toho šla. Oceňují tu tvrdost a zajímají se, jak to vlastně funguje. Mamka se samozřejmě trochu bála, ale táta byl nadšený a přišel mě povzbudit hned na první trénink,“ svěřila se.

Běž, dokud tě nesloží

Karolína v týmu působí jako takzvaný running back. Je to útočná pozice, jejímž cílem je převzít míč od quarterbacka a běžet s ním, dokud ji nezastaví bránící protihráč, nevběhne do autu nebo neskóruje touchdown. Tvrdých hitů i rychlého pohybu si tak užije do sytosti. Spolu s ostatními hráčkami trénuje dvakrát týdně, vždy ve středu a v pátek od šesti hodin. Tým má několik trenérů, hráčky trénují po skupinkách. Při nástupu do týmu si každá z nich měla možnost vyzkoušet různé pozice v hřišti a vybrat si, která jim bude nejvíce vyhovovat. Když jim nějaká nesedla, mohly se přesunout na jinou.

Trénink týmu probíhá tak, že se hráčky nejprve společně zahřejí. Potom se rozdělí do skupinek podle pozice a učí a zlepšují konkrétní znalosti a dovednosti ve hře. Dopodrobna probírají, jak se co dělá. Na závěr si zkusí zahrát ukázkový zápas. Na trénincích Hilders spolupracují s muži z teplického týmu amerického fotbalu Nordians. Ti jim pomáhají nejen s hrou, ale v případě potřeby jim také půjčují výstroj.

Dosud hráčky ženského týmu Hilders pouze trénovaly. „Zápasová sezóna nám začíná letos v září,“ uvedla Karolína. Dodala, že budou hrát pětkovou ligu, která je také úplně nová. Charakteristické pro ni je to, že v poli hraje jen pět hráček z každého týmu. V lize se Hilders utkají s dalšími třemi týmy – z Plzně, Ostravy a Karlových Varů.

V současné době není americký fotbal v České republice masově rozšířený, funguje jen v několika městech. Mužský americký fotbal už je známější, ženský se teprve pořádně rozjíždí. Karolína mu ale prorokuje stále se zvětšující popularitu. „Skládají se dobré ligy, o sport jeví zájem jak fanoušci, tak i případní hráči. Myslím, že to bude s jeho rozvojem jen lepší,“ uzavírá.

Česká republika je v americkém fotbalu pokroková, říká trenér Mike Sholars

Trenér Mike Sholars se týmu Hilders ujal v dubnu. Pochází z amerického Texasu. Před štací v Teplicích trénoval v Německu.

Trenér Mike Sholars se týmu Hilders ujal v dubnu. Pochází z amerického Texasu. Před štací v Teplicích trénoval v Německu.  Foto: Deník/Alena Herzánová

Teplice - Hlavním trenérem ženského týmu amerického fotbalu Hilders Teplice je od dubna Michael Ray Sholars z amerického Texasu. Působí zároveň jako hlavní trenér v teplickém mužském týmu Nordians.

Proč jste se vůbec rozhodl jít trénovat americký fotbal právě do České republiky?
V Německu, kde jsem trénoval v nejvyšší lize, jsem nebyl šťastný a chtěl jsem odejít. V té době mě kontaktoval prezident teplického klubu a chtěl se setkat. Potkali jsme se a tým byl tak plný nadšení a vstřícnosti. Rozhodl jsem se, že tu budu trénovat a podepsal smlouvu na dva roky. Navíc je pro mě Česká republika velmi pokroková, co se tohoto sportu týče. Hráči hrají na vysoké úrovni, sport tu má i oficiální podporu, vysílá se v televizních přenosech. Myslím, že bude dále růst a těšit se velké oblibě.

Jaké jsou vaše cíle s ženským týmem?
Chceme poskládat takový tým, který bude moci uspět. Není to úplně nejlehčí, protože nikdo z tohoto týmu předtím nehrál. Máme se hodně co učit. Například tento víkend jedeme na soustředění, kde budou i další týmy z republiky. Tam získáme lepší přehled o tom, na jaké úrovni hrají.

Na čem teď chcete v týmu nejvíce zapracovat?
Chceme pracovat na síle děvčat a jejich kondici, budeme mít ale také mnohem více teoretických sezení. Na těch se budou učit přesná pravidla a přesné techniky. Protože teď trénujeme jenom tu fyzickou část hry, ale jak jste sama viděla, je to velmi komplexní hra, při které je třeba i hodně přemýšlet.