"Náměstkyně pro ochranu a podporu veřejného zdraví a hlavní hygienička ČR Jarmila Rážová vyhověla společné žádosti SFČR a FAČR o stanovení závazných hygienicko-protiepidemických podmínek pro konání utkání 1. FUTSAL ligy. Povolila tak při jejich dodržování restart nejvyšší futsalové soutěže mužů," jásají zástupci nejvyšší tuzemské soutěže tohoto halového sportu.

První futsalová liga se několika dohrávkami rozběhne už od 2. ledna, od 8. ledna jsou na programu regulérní termíny pro 14. kolo. Hrát se bude, mimo předem naplánovaných přestávek, o víkendech, play-off by mělo skončit nejpozději 31. května. V týdnu si budou muset kluby domluvit dohrávky odložených duelů, což může být pro některé celky, které stále nejsou profesionální, potíž.

Svarog zasáhne do hry poprvé 8. ledna, doma se utká s brněnským Helasem. 13. ledna ho čeká derby v Ústí s Rapidem, 15. ledna je pak na programu šlágr Teplice - Plzeň.

Naposledy se v lize hrálo na začátku října, Teplice tehdy porazily doma Českou Lípu 6:2. Poté byla soutěž zastavena kvůli vládním opatřením, která byla nařízena v rámci boje proti pandemii koronaviru. Ačkoli se profesionální soutěže později díky výjimce pro profesionály rozběhly, ve futsalové lize k restartu nedošlo. Svarog mohl coby profesionální celek alespoň trénovat.

BEZ SESTUPU

V této sezoně se z nejvyšší soutěže sestupovat nebude. Více prozradil ligový sekretář Michal Chyba. "Z 1. FUTSAL ligy nebude v soutěžním ročníku 2020/2021 sestupovat žádné družstvo, a to při naplnění podmínky, že jednotlivá družstva řádně dohrají všechna stanovená soutěžní utkání; v případě, že některé z družstev řádně všechna stanovená soutěžní utkání neodehraje, stane se družstev sestupujícím, nerozhodne-li řídící orgán soutěže ve vztahu ke všem takovým družstvům souhrnně jinak." Proč k tomuto rozhodnutí došlo? "Je potřeba říct, že se uzavírá pouze letošní ročník 1. FUTSAL ligy. Výkonný výbor se pro tuto variantu rozhodl z důvodu vládních restrikcí a nutnosti žádat Ministerstvo zdravotnictví ČR o výjimku konání významné soutěže. Nutností je ve zkrácené době odehrát kompletní ročník."

Dalším důvodem je to, že dohrání nižších soutěží v čele s 2. ligou je v tuto chvíli spíše utopie. Výjimka, kterou futsal dostal, totiž platí pouze pro 1. FUTSAL ligu, tedy v regionu pro ústecký Rapid či teplický Svarog. Ze severočeských celků se může radovat ještě FT ZS Liberec a Démoni Česká Lípa. Druhá liga, v níž působí mimo jiné Boca Juniors Krupka, Baník Chomutov či Jablonec, mají zatím smůlu. Nezahrají si ani účastníci divizí či krajských přeborů.

Ale zrušení sezony v nižších soutěžích není definitivní! ""V případě, že se v průběhu jarní části soutěžního ročníku 2020/2021 dohrají ve formě stanovené řídícím orgánem soutěže 2. ligy futsalu, pak týmy postupující z 2. lig rozšíří 1. FUTSAL ligu na soutěžní ročník 2021/22 na 14 týmů," píše se v rozhodnutí. Podle Michala Chyby se musí odehrát alespoň polovina zápasů 2. ligy futsalu v obou skupinách. Vše záleží na vládních opatřeních.

PŘÍSNÉ PODMÍNKY

A jaké podmínky musí prvoligisté splnit? Hrát se bude pochopitelně bez diváků, ačkoliv většina oddílů už pracuje na zařízení live streamů. Všichni účastníci utkání (hráči, realizační tým, sudí), musí doložit maximálně 48 hodin starý negativní test na koronavirus, v areálu sportovní haly se nesmí nacházet více než sto osob. Všechny osoby, u nichž není povinné testování, musí dodržovat přísná opatření, mimo jiné dostatečný odstup od testovaných osob či užívání respirátoru typu FFP2. Samozřejmostí je měření tělesné teploty při vstupu do haly a vyplnění tzv. selfreportingového formuláře.

Teplický tým bude moct využít i dotaci z programu Národní sportovní agentury COVID - Sport 2. Tu pomohl pro 1. FUTSAL ligu vyjednat její předseda a šéf pražské Slavie Daniel Kolman. Každý prvoligový celek může díky tomu získat dotaci až ve výši půl milionu korun.