Ocenění nejlepšího sportovce SH roku 2008 si odnesl David Drahonínský, šestadvacetiletý lukostřelec ze Sport Club OA Janské lázně. Všechny další nejvyšší příčky však obsadili sportovci hlásící se k Tělovýchovné jednotě zdravotně postižených Nola Teplice.

Na druhém místě skončil Jiří Bouška, devětadvacetiletý cyklista, člen A kádru reprezentace SH. Na letošní paralympiádě v Pekingu získal stříbrnou medaili v dráhové disciplíně časovka s pevným startem na 1 km a rovněž byl členem bronzového družstva České republiky v team sprintu. Je dvojnásobným Mistrem České republiky pro rok 2008 v silničním závodě a časovce jednotlivců. Jirka je báňský inženýr a nedávno se po dlouholeté známosti oženil. Manželka Jana sledovala udílení cen z hlediště. “Jako ženáč se cítím výborně, jenom na sebe máme málo času,“ prozradil, když jsme ho s dotazem přepadli na slavnostním rautu. Manželé Bouškovi žijí v Praze a oba jsou pracovně velice vytížení. “Už jsme si ale řekli, že trošku zbrzdíme a minimálně dva večery v týdnu si vyšetříme pro sebe,“ prozradila paní Jana.

O třetí až páté místo se dělí půvabná atletka Eva Berná (22), členka užšího A kádru reprezentace mládeže SH, s atletem Romanem Musilem (37), členem užšího A kádru reprezentace SH. Eva získala na paralympijských hrách v Pekingu třetí místo ve vrhu koulí, je dvojnásobná Mistryně České republiky ve vrhu koulí a hodu oštěpem a vicemistryně v hodu diskem pro rok 2008. Je svobodná, studující a přátelé o ní ví, že je skvělá cukrářka. Trenér Václav Janouch, mimochodem, za rok 2008 byl vyhlášen trenérem reprezentace atletiky SH, by o jejích kremrolích mohl mnohé vyprávět.

Sedmatřicetiletý Roman Musil získal na letošní paralympiádě bronzovou medaili v hodu diskem. Je dvojnásobným Mistrem ČR ve vrhu koulí a hodu oštěpem a vicemistrem pro rok 2008 diskem. Roman se trvale potýká s artrózou v rameni, ale dle slov svého trenéra Janoucha je velkým bojovníkem, který dokáže skvěle zkoncentrovat síly a nikdy se nevzdává.

Mezi desítkou nejlepších sportovců SH za rok 2008 se ocitla ještě lukostřelkyně Markéta Sidková, obsadila 8. místo. Na paralympijských hrách v Pekingu byla členkou bronzového družstva žen ve střelbě z reflexního luku. Markéta je také Mistryní České republiky Spastic Handicap v halové lukostřelbě pro rok 2008.

Mezi nejlepšími sportovci TJ a SK do 23 let se objevilo jméno jedenáctiletého Jozefa Suchého, nejmladšího oceněného spasticky postiženého sportovce v roce 2008. Jozef je nadějným hráčem boccii ve třídě BC 3. Letos si třetím místem zajistil postup do I. ligy OZP Cupu.

Do síně slávy byl slavnostně uveden Aleš Švehlík (44), mnohonásobný mistr ČR a držitel řady běžeckých národních rekordů (400, 800, 1500 a 5000 m), účastník paralympijských her v Sydney 2000 a v Athénách 2004. Ze Sydney si přivezl bronz za běh na 5000 m.

Za mimořádnou podporu spasticky postižených sportovců byla udělena výroční cena Ing. Petru Pípalovi. Cenu Amicissimus za trvalou podporu spasticky postižených sportovců získal letos Ing. Petr Fiala.