V rozhovoru pro Deník se Tomáš Jiřička svěřil i s nejbližšími sportovními plány a vizí, že by rád inicioval vznik příhraniční ligy pro děti ve věku 9 až 10 let.

Kde a jak proběhlo vyhlášení nejlepšího trenéra Německa?
Vyhlášení bylo součástí 68. zasedání německého tenisového svazu. Akce se konala ve Frankfurtu nad Mohanem v jednom z hotelů. Cenu převzal mimo mne i turnajový trenér Torben Beltz. Stojí po boku současné světové ženské jedničky Angelique Kerberové. Cenu dostal za desetiletou úspěšnou trenérskou práci s Angi. Ocenění nám předal prezident německého tenisového svazu Ulrich Klaus.

Proč myslíte, že jste dostal hlavní cenu?
Žiji v Německu polovinu svého života. Trénoval jsem pro svaz několik let v Dolním Sasku a v Porýní-Falc. Teď jsem 8 let v Drážďanech. Cenu jsem obdržel za dlouhodobou příkladnou trenérskou práci a určitě mi pomohly i letošní výborné výsledky družstev a jednotlivců hájící barvy Drážďan.

Ocenění pro nejlepšího klubového kouče dostal Čech. To je asi unikát?Tým žen TC BW Dresden BlasewitzZdroj: archiv
Ano, co vím, tak žádný jiný cizinec toto ocenění nedostal. Je za tím spousta dřiny a času. Samozřejmě musí člověk umět výborně jazyk. Pomohlo mi, že jsem absolvoval také německé školy. Svoji roli bezesporu sehrálo štěstí na dobré spolupracovníky a hráče.

Jak vůbec proběhla poslední sezona v TC BW Dresden Blasewitz?
Rozdělil bych ji na dvě části: muži a ženy. S ženami se podařilo postoupit do 2. bundesligy, což je velký úspěch navíc umocnění tím, že v týmu je 50 % domácích hráček. S muži se podařilo udržet 2. bundesligu, ale vedení klubu rozhodlo, že ji hrát příští sezonu tým nebude. Důvody jsou dva: je to poměrně finančně náročné a chybí nám kvalitní němečtí hráči.

Jaké jsou plány s týmy mužů a žen?
Muži budou hrát o dvě třídy nižší ligu než doposud, takže tam dojde k určité obměně týmu. Kostra by měla ale zůstat stejná tedy: Michal Franěk (mistr ČR mužů), Lubomír Majšajdr, Juraj Masár plus se k nim přidají dva talentovaní mladí němečtí dorostenci. Od nich si do budoucna hodně slibujeme. Ještě se k nim třeba přidají další domácí hráči a mohl by kolem nich vzniknout tým, který si třeba zase v budoucnu vybojuje účast v druhé lize.

A ženy?
V soutěži je sedm týmů, čeká nás tedy šest mistráků. Sestoupit mohou až tři družstva. Bude to boj o každý bod. Tým je jasný: Zuzana Zálabská (trojnásobná mistryně ČR žen), Miriam Kolodziejová z Litvínova (naděje českého tenisu), Nikola Horáková z Ústí nad Labem a Lächler, Welker, Richter, Herrmann a Irina Bára z Rumunska WTA 318. Stále hledáme jedničku týmu. Mám vytipované nějaké hráčky, uvidíme, jak dopadnou jednání. Měla by to být hráčka, která je na žebříčku 150 až 300 WTA a nejlépe Česka. (úsměv).

Bydlíte v Teplicích, nebo v Drážďanech?
V Drážďanech s rodinou. Do Teplic a Ústí jezdíme často za dědou a babičkami. Navíc přes zimu v přípravném tenisovém období jsem v Teplicích každý druhy víkend a to kvůli spolupráci s tenisovým klubem LTK Teplice. Vedu v Teplicích mentální trénink mladých nadějných tenistů.

Jak je na tom dnešní tenisová mládež?
Těžko nějak paušálně hodnotit. Každý klub má jiné možnosti, jiné zázemí, různě kvalitní trenéry. Určitě by stálo na zamyšlení vytvořit nějakou příhraniční ligu pro mládež. Předat to pozitivní, co je v klubech jak v Česku, tak v Německu. Geograficky jsme od sebe kousek, kulturně skoro též. Pro mládež by to byla obrovská zkušenost. Učili by se intenzivněji jazyk a otevřely by se jim třeba další „tenisové dveře".

------------------

Tomáš Jiřička (39 let) je ženatý a má dceru Annu Sofii (3,5 let)

- je šéftrenérem tenisového klubu TC BW Dresden Blasewitz

- s tenisem začínal v devíti letech v Roudnici, od 21 let je koučem

- spolupracuje s LTK Teplice