Nejnáročnější disciplínu si lyžaři nechali až do prvních jarních dnů. Mistrovství republiky na dlouhých tratích hostily krkonošské Mísečky. Na muže čekalo 50 km, junioři se utkali na 30 km klasicky s hromadným startem. Počasí bylo vysloveně jarní, s teplotami nad nulou. "Tady to nemá s lyžováním nic společného, to je plavení hříbat," komentoval stav trati teplický trenér Zdeněk Gruncl. K tomu se přidal špinavý pomalý sníh v lesních pasážích a bylo jasné, že tento závod dokonale prověří fyzičku závodníků.

Oba tepličtí junioři měli před sebou jasný cíl. Štochl chtěl potvrdit výbornou formu, kterou na závěr sezony má, a v ideálním případě ji přetavit v medaili. Již před startem měl jistou druhou příčku v celkovém hodnocení Českého poháru. Zato na třetí míto v soutěži, která je obrazem celosezonní výkonnosti, si brousili zuby hned čtyři borci; jedním z nich byl právě teplický Havel.

Závodníci odstartovali s respektem, přece jen 30 km v těchto podmínkách je pořádná porce. Čekaly na ně tři desetikilometrové okruhy. Po prvním kole stále jelo pohromadě devět borců z širšího okruhu favoritů. O medailích se rozhodlo ve druhém kole, kde soupeřům odjela trojice Rypl (Sokol Stachy), Gräf (Dukla Liberec) a Štochl. Na čtvrté pozici osamoceně bojoval Aleš Havel a hlídal si především Jakuba Pšeničku z Jilemnice, který jel za ním na pátém místě a byl jeho přímým konkurentem v boji o český pohár.

Tři kilometry před cílem přišel nástup hlavního favorita Rypla. Na jeho zrychlení nedokázal nikdo reagovat a šumavský borec si s přehledem dojel pro zlato. Na druhém místě finišoval liberecký Gräf. Na Jana Štochla zbylo třetí místo. Potvrdil bronzovou medaili z předchozího mistrovství republiky v Harrachově a potvrdil, že aktuálně patří mezi nejlepší české juniory. Aleš Havel ukázal, že si dobře rozvrhl síly. Čtvrté místo je vynikajícím úspěchem na závěr sezony, která byla nejlepší v jeho dosavadní kariéře.

Důkazem toho, že teplickým juniorským běžcům na lyžích se zima povedla, je celkové pořadí Českého poháru. Mezi všemi juniory skončil Jan Štochl s přehledem druhý. Aleš Havel v dramatickém závěru o dva body uhájil třetí místo. Dva závodníci v top 3 celkového pořadí sezony, to je vynikající vizitka teplického běhu na lyžích.

V dubnu čeká lyžaře odpočinek a regenerace po dlouhé sezoně. Vždyť na sněhu jsou již od začátku listopadu. Od května pak zahájí přípravu na další zimu.

Autor: Miroslav Cingl, TJ Lokomotiva Teplice