Druhé a třetí místo obsadili čeští velmistři Vlastimil Babula a Jan Krejčí. Open Teplice se hraje zároveň i jako přebor Ústeckého krajského šachového svazu a přeborníkem se stal Jan Balín z Tj Tatran Podbořany. Našemu deníku poskytl rozhovor ředitel turnaje Milan Maščák.

Jak vznikl nápad pořádat v našem městě takový turnaj?
Myšlenka založit v Teplicích mezinárodní šachový turnaj vznikla mezi členy Šachového klubu Teplice před devíti lety. Náš klub pořádá ještě jeden turnaj kterým je Memoriál Antonína Drvoty na paměť našeho zemřelého kolegy. To je však jednodenní turnaj v tzv. rapidšachu, který se hraje zrychleným tempem. Viděli jsme že v našem městě a nakonec i v našem kraji schází velký mezinárodní turnaj, který by zviditelnil Teplice i v této oblasti. Jiná města své šachové turnaje již mají a staly se tam tradicí. Chtěli jsme udělat v našem městě něco podobného.

Pořádat takový turnaj musí být organizačně velmi náročné. Kolik lidí se na tom podílí?
Říkáme, že turnaj pořádá Šachový klub Teplice. Ve skutečnosti je to však jen několik málo lidí, opravdu hrstka několika  nadšenců, jejichž počet by se dal na prstech spočítat.  Partie začínají každý den od šestnácti hodin, ale v sále probíhají přípravy třeba o hodinu dříve a pořadatelé odchází někdy až v jedenáct hodin. Před partií je třeba nastavit živý přenos šestnácti partií, které mohou lidé sledovat na internetu. Po skončení kola je zase potřeba dát na každý stůl nové partiáře a jmenovky. To zabere hodně času.

Kolik šachistů se letos turnaje zúčastnilo?
Letos máme v sále 78 šachovnic. To znamená 156 hráčů z toho přes padesát cizinců. Zavítali k nám ze šestnácti zemí. Je to rozdíl oproti prvnímu ročníku, kdy tu hrálo 36 šachistů jen z České republiky. Mám radost, že náš turnaj je čím dál více  známý i v zahraničí. Měli jsme tu již hráče z Izraele a dokonce i z Indonesie.

Je teplický turnaj něčím typický?
Snažíme se přichystat pro hráče příjemné, tak trochu domácí prostředí i když letos byla v sále v důsledku extrémních veder někdy atmosféra opravdu nesnesitelná. Za to se hráčům omlouváme, ale ovlivnit to nemůžeme. Na zahájení je vždy malé kulturní, hudební vystoupení. Hráči mají u nás kávu, limonády, chlazenou vodu a malé občerstvení zdarma. Ženy dostaly poukázky na vířivou koupel a do bazénu v Lázních Beethoven. To, myslím, na ostatních turnajích u nás není. Dále jsme zavedli tzv. Sofijské pravidlo. Podle tohoto pravidla se mohou hráči dohodnout na remíze až po 30. tahu. Má to zabránit krátkým partiím. Hráči to však mohou obejít trojitým opakováním tahů. Není to proti pravidlům, ale ukazuje  to na malou bojovnost těchto hráčů. Rádi přivítáme ty, kteří zde chtějí bojovat.

Jak silný byl letošní turnaj?
Letošní ročník byl skutečně nejsilnější. A to nejen ve srovnání s předchozími ročníky, ale i ve srovnání s jinými turnaji v naší zemi. Bylo tu 15 velmistrů a 18 mezinárodních mistrů. První nasazený, a vítěz turnaje ázerbajdžánský velmistr Nidjat Mamedov má ELO rating 2602 a stal se tak hráčem s nejvyšším ratingem, který u nás zatím hrál. Těší mě, že se na předních místech umístili čeští velmistři Vlastimil Babula a Jan Krejčí. Domnívám se, že Open Teplice 2013 byl nejsilnějším turnajem u nás v letošním roce. Nepočítám Czech Open v Pardubicích. To je jiná kategorie a turnaj je tam rozdělený podle síly na pět turnajů. To u nás není. Nebudeme turnaj dělit.

Chystáte na příští ročníky nějaké změny?
Ano. Chtěli bychom udělat změny velké, ba přímo zásadní, ale návrhy na tyto změny musí projít diskusí s některými členy klubu. Jednou z těchto změn by mohla být změna ve startovném. Chtěli bychom zvýhodnit hráče, kteří k nám jezdí z daleka a jsou u nás ubytovaní.

Pořádat turnaj v takovém rozsahu musí být také finančně velice náročné. Jak ho zajišťujete po této stránce?
Za to, že v našem městě můžeme pořádat takový turnaj patří velké díky především sponzorům, kteří i přes tíživou hospodářskou situaci v zemi turnaj podpořili. Jsou uvedeni na webových stránkách turnaje. Je jich mnoho a mají na turnaji lví podíl. Hodně nám pomohl také Ústecký kraj a Město Teplice. Děkujeme všem, kteří pomohli takový silný  turnaj v Teplicích uskutečnit.