Poté, co sporťák okusil, jak chutná futsalový brankářský chlebíček, jízda na bruslích po ledě i po asfaltu, přišla řada i na tenis. „Je to skvělá hra. Jako malý jsem si pinkal o zeď všude, kde to šlo - doma, na kurtech, o garáž… Skončil jsem ale dříve, než jsem vlastně pořádně začal. Spíš je mi bližší pinčes, který si čas od času ještě zahraji. Zkusit si na velkém kurtu tenis ale bylo výzvou,“ říká František Bílek na úvod.

S redakčním kolegou Martinem Košťálem se vypravil jednoho slunného dne na kurty TK Viamont Teplice na Letnou, aby předvedl své (ne)umění. Martin je tenisový praktik, bylo tedy nabíledni, že právě on Fandu zasvětí do tajů tohoto sportu. „Hraji tenis dvakrát v týdnu. Dokonce se účastním i různých amatérských turnajů, ze kterých mám i pár vavřínů. Jsem zvědavý, jak si kolega povede,“ zvedl před odchodem na kurt Košťál vyzývavě obočí. Po lehkém deštíku se oběma sportovním nadšencům konečně naskytla ideální možnost protáhnout redakčním životem rozlámaná těla.

„Nejdříve jsem pro Fandu přichystal jen takové lehké protažení na úvod. Zkusil si forhend i bekhend, aby si po těch letech nečinnosti zase osahal raketu a získal trochu jistoty. Bylo znát, že už to v ruce kdysi držel a hlavně pro něho bylo plus to, že má zkušenosti z pinčesu. Ty pohyby tam zkrátka byly, o tom žádná. Musím říct, že jsem byl příjemně překvapený. Vytknout ale musím špatnou práci nohou. Jakmile dostal míč dál od těla, tak bylo pro něho zle nedobře,“ pochválil a zároveň i pokáral svého kolegu Martin Košťál.

Po zahřívací čtvrthodince, ve které tenisáky svištěly vzduchem; tu do sítě, tu mimo kurt, se oba dohodli na „ostrém“ zápasu. „Dali jsme si dva gamy. To stačilo. V tom prvním mi zazpíval kanár, dá-li se to tak říct. Ve druhém Martin nevynucenou chybou ztratil fiftýn, takže alespoň trocha radosti na mé straně. Musím říct, že hlavně při Martinových podáních jsem byl pouze v roli statisty“ smál se Bílek, ze kterého ještě dlouho po prohraném miniutkání cákal pot. „Není fyzička. Člověk pořád sedí v redakci, vozí se autem a takhle to dopadá,“ posypal si Fanda popel na hlavu. „Ale moc mě to bavilo a určitě bych si rád někdy zašel zapinkat. O nějakém velkém hraní asi nemůže být řeč, proto používám pinkání,“ dodal.

Tenisový klub Letné Teplice se může pochlubit velmi příjemným prostředím a moderním zázemím. K dispozici jsou čtyři antukové dvorce, čtyři dvorce s umělým travnatým kobercem Domo. V areálu je i golfové indoor centrum s golfovým simulátorem a dvě petanqueová hřiště. Oba redaktoři děkují vedení areálu za vstřícnost a ochotu při sjednávání místa pro tenisovou reportáž.

Historie tenisu na Letné v Teplicích
Tenisový klub na Letné byl založen už v roce 1946 a od samého začátku byl velice aktivní. Poté se oddíl neustále rozvíjel a procházel několika názvy. Nejdéle působil pod hlavičkou TJ Vřídlo Teplice. Jeho řadami prošlo mnoho rekreačních, ale i závodních hráčů, často reprezentantů Československa. V osmdesátých letech byl hlavně baštou rekreačního tenisu. Poté překonal existenční problémy a s nástupem společnosti Viamont a.s. začal vzkvétat. Celý areál na Letné prošel rozsáhlou rekonstrukcí. Od roku 2010 ho provozuje firma Via Sport – Pavel Tetřev. Klub vychovává talentované hráče. Jmenujem například Karolínu Stuchlou, čerstvou přebornici Severočeského kraje.