Šanovský volejbalový klub byl založen v roku 1996. Od té doby žádné problémy s městskými dotacemi neměl. Bez městské podpory by dávno zanikl. Změna nastala až poté, co byly stanoveny nové podmínky pro rozdělování peněz. „Bylo rozhodnuto, že se peníze budou dávat každému dítěti zvlášť. Důležité pro dotace je, aby mělo trvalé bydliště na území Teplic, nebo alespoň bydliště dočasné (studenti v internátech – pozn. autora). Navíc musejí jeho rodiče vyplnit čestné prohlášení, ve kterém potvrzují, že je jeho prioritním sportem v našem případě volejbal. Není totiž výjimkou, že dítě může být členem několika klubů. Peníze ale dostane jen ten oddíl, u kterého rodiče dítěte určí prioritu," vysvětluje Šenk. A právě papírek s názvem „Prohlášení" je jablkem sváru.

VK Šanov obdržel na začátku týdne dopis, ve kterém mu je sděleno, že peníze na tento rok, ale i na rok příští, vinou porušení „Pravidel pro uvolňování dotací na podporu sportu mládeže", nedostane. „Byli jsme v šoku. Volali jsme na Magistrát a zkoušeli se ptát, proč tomu tak je. Chtěli jsme vědět chyby, kterých jsme se dopustili. Kloudné vysvětlení jsme ale nedostali. Už dříve nás z Magistrátu upozorňovali, že u některých děvčat došlo k duplicitě, čili že na město přišlo prohlášení z více klubů. Taková děvčata, která neměla náš klub jako prioritu, jsme ale vyřadili, tudíž jsme na ně nepožadovali dotace, aby nebyly nějaké problémy," přiznává Šenk, že se snažil předcházet jakýmkoliv sporům. „Vůbec jsem netušil, že nás může potkat takový postih. Přišlo to jako blesk z čistého nebe. Teď jsme se dokonce dozvěděli, že případ řeší kriminálka."

To, že si na celou záležitost posvítila policie, potvrdila i Zámostná. „Více ale k tomu říci nemůžu. Zkrátka jde o to, že byla porušena pravidla. Problémem není duplicita. Takových duplicit jsme zaznamenali hodně, a nejen z VK Šanov. Problémem je falšování. Při auditu těch prohlášení jsme zjistili, že je rodiče nepodepisovali, že došlo k zfalšování. Z tohoto důvodu nebyla VK Šanov přiděleny dotace. Stejný postih potkal i HC Stadion Teplice a TK Go Dance 2010. Loni jsme dotaci podobně nedali jednomu golfovému klubu."

Co k případu uvádí Policie České republiky? „Na základě trestního oznámení jsme koncem května zahájili úkony trestního řízení pro podezření z přečinu dotačního podvodu, z něhož je podezřelý zástupce sportovního klubu z Teplicka. Vzhledem k probíhajícím procesním úkonům nebudeme k případu sdělovat  bližší informace," sdělil nprap. Bc. Daniel Vítek, tiskový mluvčí KŘP Ústeckého kraje – Preventivně informační skupina Teplice.

VK Šanov je před začátkem sezony 2013/2014 vinou nevyjasněných machinací na pokraji krachu. „Ve druhé polovině srpna máme jet s holkama na soustředění do Havlíčkova Brodu. Vše už je pro 45 dívek zajištěné. Jen doprava nás ale vyjde na 35 tisíc. A pokud nemáme peníze na nastávající sezonu, tak ani nemá smysl někam jezdit. Jakou by asi měly holky motivaci, kdyby věděly, že nebudou hrát soutěže?" ptá se Šenk. Nejasné mu je i to, proč musel přijít tak krutý trest. „Je to likvidace klubu. Nechápu, proč jsem nebyl potrestaný já, coby funkcionář. Takhle bude potrestáno minimálně 60 mladých sportovkyň. Nebo proč neměl trest tu podobu, že by byly dotace sníženy o nějaká procenta? Ale aby nám sebrali peníze i na příští rok? Mám pocit, že je teď cokoliv zbytečné. Jako bychom šli hlavou proti zdi."

Šanovský funkcionář nechápe více věcí. „Tak třeba už jen to prohlášení, které podepisují rodiče: není na něm nikde napsáno, že by nemělo dojít k duplicitě. Myslím si, že rodiče to nemají možnost ani pochopit. A že nějaké dítě zfalšuje podpisy rodičů?  Falšování podpisů se bohužel děje i na školách, je to v dětech. Jak my máme poznat, že nás dítě nepodvádí? To máme objíždět každého rodiče zvlášť? Mnohdy ani nevíme, kdo je zákonný zástupce dítěte. 50% dětí žije v rodinách, ve kterých došlo k rozvodu. A další věc: my se dětem věnujeme třikrát v týdnu, o víkendech s nimi jezdíme na zápasy. Tohle Odbor školství, kultury a sportu vůbec nerozlišuje! Dítě při tom navštěvuje ještě nějaký školní sportovní kroužek, kde je v rámci školy jednu hodinu týdně. Vidíte ten nepoměr? Dejme tomu, že to je gymnastika. Jeho maminka si přeje mít gymnastku, tak podepíše čestné prohlášení školnímu sportovnímu kroužku gymnastiky. My o tom nevíme. Tatínek si naopak přeje mít z dítěte volejbalistku, tak to podepíše nám. Nebo to zfalšuje samo dítě. A co my pak máme dělat? Celé je to postavené na hlavu!" uzavírá dlouholetý volejbalový nadšenec.

VK Šanov:

Juniorky – 1. liga juniorek
Kadetky – oblastní přebor
Starší žákyně – oblastní přebor
Mladší žákyně – oblastní přebor
Mladší žákyně A a B – oblastní přebor  minivolejbal (čtyřkový)

VK Šanov je navíc tradičně pořadatelem Poháru nadějí a Šanovského trojúhelníku.