Paralelně s největšími hvězdami světového poháru v alpském lyžování, které se o víkendu spustily na nejtěžší sjezdovku světa kitzbühlský Streif, se k výzvě zakusit nejdelší sjezd na světě švýcarské Inferno, upsalo 1 860 lyžařů amatérů. Ani tentokrát počasí neumožnilo postavit originální 15 km dlouhou trať z vrcholu Schilthornu do Lauterbrunnenu. Kvůli velkému množství sněhu, hrozícím lavinám a silnému větru byla trať o 6 km kratší.

Nejpočetnější kategorii 36 až 49 let ovládl Tepličan Karel Netolický, který 9,5 km dlouhou trať s převýšením přes tisíc metrů zvládl ve skvělém čase 11 min 14 s a na celkového vítěze ztratil pouhých 34 vteřin. „Je to pro mě fantastický úspěch,“ zubil se vítěz, který svým vynikajícím časem dopomohl Jede-Matic týmu na 69. ročníku „Inferna“ k výbornému 12. místu z celkových 147 družstev.

„Před týdnem jsem se zúčastnil v Dolním Rakousku FISového závodu v rychlostním lyžování. Domluvili jsme se s naším svazem, že ten závod bude i republikovým mistrovstvím, protože nás tam bylo hodně Čechů, takřka kompletní špička. Celkově jsem skončil devátý, v republikovém šampionátu jsem byl druhý. Vyhrál Radek Čermák. Tento závod byl dobrou přípravou na švýcarské Inferno. To jsem už jel několikrát, vždycky to bylo extrémně fyzicky náročné. V cíli minulých závodů jsem nemohl popadnout pět minut dech. S partou přátel, se kterou do Švýcarska jezdíme, jsme si říkali, že už to vzdáme. Ale nevzdali jsme to a odměna se dostavila. Teď už to bylo v cíli v pohodě,“ zářil Netolický štěstím. „Samotný závod byl i teď maso. Nejezdí se jen dolů, ale i nahoru. V zatáčkách, které jsou hodně úzké, se předjíždí i dva, tři závodníci. Prostě peklo,“ dodal lyžař, jenž závod absolvoval na klasických sjezdovkách.

Podle pořadatelů vede k úspěchu schopnost ovládat slalomovou i sjezdovou techniku, dobré vedení lyží a dobrý skluz, ale také bruslařské umění a síla v pažích při výjezdech do kopce. V závěrečné fázi, kdy stehna pálí únavou, nastupuje vůle a psychická vytrvalost. To vše má Karel Netolický, jehož si fanoušci pamatují například z populárního Best sjezdu na Bouřňáku, který několikrát vyhrál.

Závodnickému peklu tradičně předchází průvod pekelníků doprovázených kapelou a zapálení figury čerta. I to dokresluje atmosféru jedinečného závodu.

A jaké plány má Netolický do budoucna? „Měl bych jet ve Francii závody v rychlostním lyžování, v tuzemsku pravděpodobně absolvuji Super G s obřím slalomem a kombinací. V březnu pak vyrazím s partou Krušnohorců do Špindlerova Mlýna na General Open. Doufám, že se příští rok dočkám obnovení Best sjezdu. Jestli nezkusím teď o víkendu Krušnohorskou třicítku? Přemýšlel jsem o tom, ale s běžkami nemám natrénováno. Jednou bych se ale tohoto populárního závodu zúčastnit chtěl,“ vykládá.